Peru – kiedy jechać, co przygotować, o czym trzeba pamiętać?

Peru to kilkukrotnie większy od Polski kraj położony na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Choć nie jest tak popularny wśród turystów, jak choćby Brazylia i Argentyna, obfituje w różnego rodzaju atrakcje, które zachęcają do spędzenia tam urlopu. W tym artykule przeczytasz, jak się do niego przygotować, aby podróż przebiegała bez zakłóceń.

Wakacje w Peru – paszport tak, wiza nie

Planując podróż do Peru, w pierwszej kolejności trzeba przygotować niezbędne dokumenty umożliwiające wjazd do tego kraju. Na szczęście w tym przypadku sprawa jest wyjątkowo prosta. Turysta wybierający się do Peru musi posiadać jedynie:

 • paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Peru,
 • lub paszport tymczasowy.

Obywatele Polski, którzy podróżują do Peru, nie muszą posiadać wizy w przypadku:

 • podróży turystycznych do 90 dni (można odpłatnie przedłużyć pobyt do kolejnych 90 dni w placówce Dirección General de Migraciones, w ciągu roku maksymalny czas pobytu w Peru to 180 dni);
 • uczestnictwa w seminariach, konferencjach, sympozjach, wystawach czy wydarzeniach sportowych do 90 dni;
 • podróży w roli studenta, dziennikarza lub w sprawach handlowych do 90 dni w okresie 6 miesięcy.

Podczas pobytu w Peru nie jest wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień wyjazdu. W razie przekroczenia dozwolonego czasu pobytu w Peru podczas wyjazdu z kraju pobierana jest opłata w wysokości ok. 1 USD za każdy dzień zwłoki.

uwaga
Uwaga!

Na ten moment w Peru nie obowiązują żadne obostrzenia covidowe. Do kraju mogą podróżować osoby zaszczepione, niezaszczepione i ozdrowieńcy bez konieczności wykonywania testu i kwarantanny. Noszenie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji publicznej. Zasady mogą ulec zmianie – aktualne informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ubezpieczenie turystyczne do Peru

Chociaż posiadanie ubezpieczenia turystycznego podczas podróży do Peru nie jest obowiązkowe, zdecydowanie zaleca się wykupienie polisy przed wyjazdem. Należy pamiętać, że w Peru nie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), co oznacza, że w razie wypadku i braku prywatnego ubezpieczenia poszkodowany zostanie obarczony kosztami leczenia, które mogą okazać się bardzo wysokie – koszt zwykłej wizyty lekarskiej to ok. 50-100 USD.

Przed tym i innymi wydatkami można się uchronić, kupując ubezpieczenie turystyczne z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia. Zaleca się, aby na podróż do Peru nie była ona niższa od 200 000 zł, bo w razie wyczerpania się kwoty wskazanej w polisie, ubezpieczony będzie musiał na własny rachunek ponieść pozostałe koszty.

Co ponadto powinna zawierać ochrona ubezpieczeniowa do Peru? Ważne jest, żeby dopasować ją do rodzaju wyjazdu i własnych potrzeb. W podstawowej wersji każdej polisy dla podróżnych powinny się znaleźć:

Koszt tego rodzaju standardowej ochrony ubezpieczeniowej podczas podróży do Peru nie jest wysoki – polisę można mieć już za kilka złotych dziennie. Ile zapłaciłby za takie ubezpieczenie dorosły turysta, który wybiera się do Peru na tygodniową wycieczkę?

UbezpieczycielWarunki ubezpieczeniaCena polisy
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł.
48 zł
mtu24.plKL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
ubezpieczenie bagażu: 2000 zł.
62 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
ubezpieczenie bagażu: 2000 zł.
71 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
ubezpieczenie bagażu: 3000 zł.
103 zł
Signal IdunaKL: 700 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC prywatne: 140 000 zł,
ubezpieczenie bagażu: 2000 zł.
125 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (27.02.2023)

Z kolei w zależności od potrzeb ubezpieczonego ochronę można dodatkowo rozszerzyć m.in. o:

 • ubezpieczenie uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych,
 • ubezpieczenie OC sportowe,
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
 • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży,
 • klauzulę chorób przewlekłych,
 • klauzulę alkoholową.

Ile trzeba by zapłacić za ochronę ubezpieczeniową do Peru rozszerzoną o ryzyko uprawiania sportów ekstremalnych? Ceny dotyczą wariantów ubezpieczenia podanych powyżej dla jednej, dwóch lub czterech osób objętych ochroną.

UbezpieczycielCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
Proama135 zł271 zł543 zł
Generali182 zł363 zł728 zł
AXA Partners192 zł384 zł769 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (27.02.2023)

Peru – zdrowie i szczepienia

Przed podróżą do Peru nie ma żadnych obowiązkowych szczepień. Zalecane są jednak szczepienia przeciwko żółtej febrze w przypadku osób podróżujących na tereny położone poniżej 2300 m n.p.m. w regionach Amazonas, Loreto, Madre de Dios, San Martin, Ucayali, Puno, Cuzco, Junín, Pasco i Huánuco.

Ponadto należy pamiętać o innych występujących w Peru tropikalnych chorobach, takich jak m.in.:

 • malaria,
 • dur brzuszny (tyfus),
 • Zika,
 • Denga.

Zagrożenie malarią, czyli chorobą przenoszoną przez komary, jest niskie w rejonach górskich (powyżej 2500 m n.p.m.) i znacznie większe na niżej położonych terenach. Najlepszym rodzajem profilaktyki jest w tym przypadku ochrona przed ukąszeniami i posiadanie zapasu repelentów. To samo dotyczy Dengi i wirusa Zika, który jest szczególnie niebezpieczny w przypadku kobiet w ciąży lub planujących zajść w ciążę. Na wspomniane choroby nie istnieją szczepionki, dlatego tak ważna jest właściwa profilaktyka.

W przypadku żółtej febry, duru brzusznego, wścieklizny, WZW czy meningokoków istnieje możliwość zaszczepienia się przed podróżą do Peru.

uwaga
Uwaga!

Szczegółowe i aktualne informacje dotyczące obowiązkowych i zalecanych szczepień przed podróżą do Peru można uzyskać, kontaktując się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Trzeba też pamiętać, że podczas podróży do Peru turystom z Polski zagrażają nie tylko choroby tropikalne. Należy się przygotować m.in. na:

 • długi i męczący lot,
 • zmianę strefy czasowej,
 • zmianę strefy klimatycznej.

Wszystko to może mieć duży wpływ na nieprzystosowany do nowych warunków organizm, dlatego przed podróżą należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Niezbędnym jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki, w której powinny znaleźć się:

 • środki na komary i balsam łagodzący po ukąszeniach,
 • żel antybakteryjny,
 • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • leki przeciw biegunce,
 • tabletki na gardło,
 • plastry opatrunkowe,
 • bandaże,
 • środki odkażające,
 • środki na oparzenia,
 • elektrolity,
 • probiotyki.

Pamiętajmy również o zapasie maseczek ochronnych na twarz, kremach ochronnych do opalania z wysokim filtrem i nakryciu głowy, a także odpowiedniej odzieży oraz obuwiu, jeśli wybieramy się w wysokogórskie regiony Peru.

żarówka
Warto wiedzieć

Ze względu na ukształtowanie geograficzne Peru często występującym tam u podróżnych problemem jest choroba wysokościowa (tzw. soroche) objawiająca się m.in. bólami głowy, brzucha czy torsjami. Sposobem na złagodzenie objawów jest przestrzeganie lekkostrawnej diety w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu, z kolei miejscowi mogą polecić żucie liści lub picie wywaru z koki.

Peru – warunki pogodowe

Kiedy najlepiej jechać do Peru? Niestety, nie ma jednej właściwej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko dlatego, że mamy do czynienia z krajem, który jest położony w aż trzech strefach klimatycznych – Costa (wybrzeże), Sierra (góry Andy) i Selva (dżungla amazońska) – w których panują bardzo różne warunki. Odpowiedź będzie więc w dużym stopniu uzależniona od tego, co dokładnie planujemy na czas naszego wyjazdu.

 1. Wybrzeże – najcieplejszy czas w roku przypada na miesiące grudzień-luty, czyli okres peruwiańskiego lata, który świetnie nada się na plażowanie. Temperatury w ciągu dnia przekraczają wówczas nawet 30°C. Niewiele chłodniej jest również w okresie od marca do maja, a można wówczas uniknąć największych tłumów.
 2. Góry – okres między grudniem a lutym nie będzie w Peru sprzyjać miłośnikom górskich wycieczek, ponieważ w wysokogórskich regionach kraju występuje wówczas najwięcej opadów. Znacznie lepiej wybrać się tam od czerwca do sierpnia (najlepsza pogoda, szczyt sezonu) lub w pozostałych miesiącach.
 3. Dżungla – podobnie jak w przypadku wypraw górskich, unikać należy okresu grudzień-luty, który charakteryzuje się bardzo dużymi opadami. Najlepszej pogody można oczekiwać od czerwca do września (uwaga na bardzo wysokie temperatury sięgające nawet 40°C), ale i okresy przejściowe nie powinny rozczarować podróżnych kiepskimi warunkami.

Podróż do Peru – warto wiedzieć

 • Oficjalne języki w Peru to język hiszpański, keczua i ajmara.
 • Walutą Peru jest sol peruwiański (1 PEN = 1,16 PLN wg kursu z dnia 27.02.2023). Nie ma problemu z wymianą dolarów lub euro na miejscową walutę.
 • Zegarki w Peru należy przesunąć o 6 godzin do tyłu względem czasu polskiego (w lecie 7 godzin).
 • W Peru spotyka się zarówno gniazdka typu europejskiego, jak i amerykańskiego, dlatego warto mieć ze sobą przejściówkę.
 • Autobusy stanowią jeden z najbardziej powszechnych środków transportu w Peru, ale kraj posiada też rozwiniętą sieć lotnisk krajowych i obsługujących je linii lotniczych.
 • Do tradycyjnych dań peruwiańskiej kuchni należą m.in. ceviche, pan con chicharrón i lomo saltado.
 • Ambasada RP w Peru znajduje się w Limie (adres: Av. Salaverry 1978, Jesus Maria – Lima 11, telefon: +51 1 471 3920, e-mail: [email protected]).

Peru – najciekawsze atrakcje

W Peru istnieją dziesiątki wartych odwiedzenia miejsc i możliwości spędzania wolnego czasu. Co koniecznie trzeba tam zobaczyć?

 • Machu Picchu – najsłynniejszy symbol Peru, położone wysoko w Andach pozostałości miast Inków, które zostały uznane za jeden z siedmiu nowych cudów świata.
 • Jezioro Titicaca – największe jezioro Ameryki Południowej i najwyżej położone (na granicy między Peru a Boliwią) żeglowne jezioro świata, na którym znajdują się sztuczne wyspy Uros i Taquile.
 • Kanion Colca – najgłębszy kanion świata o długości ok. 120 km i wysokości 3200-4200 m.
 • Nazca – dolina znana z oglądanych z lotu ptaka rysunków przedstawiających wizerunki zwierząt, roślin lub figur geometrycznych.
 • Cuzco – była stolica państwa Inków, nazywana też archeologiczną stolicą Peru, w której zobaczyć można m.in. ruiny Sacsayhuaman czy świątynię Słońca.
 • Lima – położona nad Pacyfikiem stolica Peru, w której hiszpańskie dziedzictwo spotyka się z nowoczesnością, warto zobaczyć m.in. stare miasto z katedrą, artystyczną dzielnicę Barranco, pałac prezydencki czy pałac arcybiskupi.
lista

Podsumowanie:

 • Aby podróżować do Peru potrzebny jest paszport. Jeżeli czas podróży nie przekracza 90 dni, to nie jest wymagana wiza.
 • W Peru znajdują się trzy różne strefy klimatyczne – inna na wybrzeżu, inna w Andach i inna w amazońskiej dżungli.
 • Ubezpieczenie do Peru powinno obejmować pokrycie kosztów leczenia i akcji ratowniczej, NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
 • Wśród występujących w Peru egzotycznych chorób można wymienić m.in. malarię, żółtą febrę i dur brzuszny.
 • W Peru warto zobaczyć m.in. Machu Picchu, Jezioro Titicaca i Kanion Colca.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Czy w Peru jest bezpiecznie?
Czy do Peru jest potrzebna wiza?
Jaka jest pogoda w Peru?