Malezja – Azja w pigułce. Kuchnia azjatycka w najlepszym wydaniu!

Malezja w Azji Południowo-Wschodniej jak w soczewce skupia to, co najwspanialsze na tym kontynencie. Kraj ten słynie z różnorodności, nowoczesności i wyjątkowo bogatej w smaki kuchni. Przyciąga turystów odmiennym obliczem azjatyckiej kultury. Białe plaże z lazurową wodą, drapacze chmur, zielona dżungla i ciągnące się po horyzont pola herbaciane – to tylko niektóre z atrakcji, jakie Malezja zapewnia przyjezdnym.

malezja

Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas przygotowań do wyjazdu do odległej Malezji. Z nami niczego nie przeoczysz!

Czy Polacy potrzebują wizy do Malezji?

Jeśli wybierasz się do Malezji i zastanawiasz się, czy trzeba mieć wizę wjazdową do tego kraju, możemy Cię uspokoić. Nie potrzebujesz wizy na pobyt do 90 dni w ciągu 180 dni. Pobyt w celach turystycznych może trwać maksymalnie 3 miesiące w ciągu danego kwartału. Aby podjąć naukę lub pracę zarobkową w tym kraju, trzeba uzyskać wizę.

uwaga
UWAGA!

Krótkoterminowe wyjazdy z Malezji w celu wyzerowania licznika terminu pobytu (tzw. visa run) nie zadziałają, gdyż przy wyliczaniu okresu pobytu sumowany jest łączny czas spędzony na terytorium państwa w ciągu ostatnich 180 dni.

Podróż do Malezji – wystarczy paszport?

Na wyjazd do Malezji wyposaż się w paszport. Przed podróżą sprawdź jego ważność – musi wynosić co najmniej 6 miesięcy. Poza tym:

 • nie dotyczy Cię obowiązek meldunkowy;
 • nie musisz posiadać ubezpieczenia osobowego.
uwaga
UWAGA!

Dla własnego bezpieczeństwa i w trosce o pozostałych uczestników podróży przed wyjazdem do Malezji zaopatrz się w polisę turystyczną z ubezpieczeniem kosztów leczenia.

Malezja a koronawirus – czy można podróżować?

Rząd malezyjski wycofał się z niemal wszystkich obostrzeń i restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Testy na COVID-19 nie są już wymagane przy przekraczaniu granicy. Zniesiono też konieczność wypełnienia deklaracji o podróży (travellers card MySejahtera). Wjeżdżający do Malezji nie muszą odbywać kwarantanny.

żarówka
Warto wiedzieć:

Wybierasz się do Malezji? Przyda Ci się aplikacja MySejahtera, która umożliwia bieżący podgląd statusu ryzyka COVID-19 podczas pobytu w tym kraju. Możesz go sprawdzić przed wejściem do budynków lub konkretnych pomieszczeń.

Przekroczenie granicy Malezji w celu tranzytu jest możliwe, wiąże się jednak z koniecznością przestrzegania zasad sanitarnych.

Malezja – jakie szczepienia należy wykonać przed lotem?

Część podróżujących do Malezji przy wjeździe musi okazać certyfikat szczepienia na żółtą febrę. Szczepienia na pozostałe choroby, które dla Europejczyków są określane jako tropikalne, są zalecane, jednak ostateczny wybór należy do podróżnika. Lepiej jednak zabezpieczyć się przed zagrożeniami, takimi jak chociażby tyfus czy japońskie zapalenie mózgu (JZM).

Kiedy szczepionka przeciw żółtej febrze jest niezbędna?

Obowiązek odbycia szczepienia przeciwko żółtej febrze spoczywa na przyjezdnych w wieku powyżej 1 roku, którzy przyjeżdżają bezpośrednio lub tranzytem z terenów zagrożonych transmisją tego wirusa (Polska nie znajduje się na tej liście). W przypadku podróży z niektórych krajów w Afryce lub Ameryce Południowej konieczne jest przedstawienie Międzynarodowej Książeczki Szczepień (tzw. żółtej książeczki) z informacją przyjęciu szczepionki w terminie co najmniej 10 dni przed przyjazdem do Malezji.

Jakie szczepienia dodatkowe przyjąć przed podróżą do Malezji?

Z tego akapitu dowiesz się, na jakie choroby możesz natknąć się w Malezji oraz jak się przed nimi ustrzec. Nieskomplikowana profilaktyka może uchronić przed trudnymi do przezwyciężenia objawami niejednej infekcji. Pamiętaj o tym!

Japońskie zapalenie mózgu w Malezji

Na Dalekim Wschodzie znane są dolegliwości po kontakcie z zainfekowanym komarem nazywane japońskim zapaleniem mózgu (JZM). Jest ono szczególnie niebezpieczne w okresie pory monsunowej, kiedy na podmokłych terenach pojawia się więcej niż zwykle owadów. Jedyną skuteczną bronią jest tak naprawdę szczepienie przeciwko JZM.

Dur brzuszny w Malezji

Tej choroby można nabawić się niepostrzeżenie np. podczas degustacji specjałów kuchni malezyjskiej. O infekcję pokarmową w tym kraju jest zdecydowanie łatwiej niż w Polsce, ponieważ pałeczki duru brzusznego występują częściej. Aby ustrzec się przed tyfusem, należy stosować podstawowe zasady higieny osobistej (m.in. często i dokładnie myć ręce) i spożywać posiłki z pewnego źródła (owoce i warzywa po wcześniejszym umyciu).

Wścieklizna w Malezji

Ta wirusowa choroba grozi człowiekowi po kontakcie z zainfekowanym zwierzęciem (po ugryzieniu lub polizaniu). Wścieklizna w Malezji stanowi poważne zagrożenie. Pewną ochronę przed zakażeniem daje szczepienie przeciwko wściekliźnie, które działa również po fakcie, jednak lepiej przyjąć je z wyprzedzeniem.

Żółtaczka w Malezji

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi istotne zagrożenie w niemal każdej podróży. Z tego względu każdorazowo warto zabezpieczyć się przed infekcją, którą wywołują drobnoustroje dostające się do organizmu:

 • drogą pokarmową (typ A) – przed zakażeniem może uchronić częste mycie dłoni i spożywanie umytych warzyw i owoców oraz szczepienie;
 • drogą kropelkową (typ B) – ryzyko zakażenia zwiększają przypadkowe kontakty seksualne; chroni przed nimi używanie własnych artykułów higienicznych (golarka, strzykawka) oraz szczepienie (obowiązkowe od 1994 r.).

Środkiem doraźnym w obu przypadkach zakażenia WZW jest preparat skojarzony Twinrix Adult.

Tężec i błonica w Malezji

Ochrona przed tymi chorobami zalecana jest na każdej zagranicznej wyprawie. Szczepienia przeciw tężcowi i błonicy są obowiązkowe w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Nie zapewniają trwałej odporności, dlatego zaleca się przyjęcie dawki przypominające co 10 lat.

Meningokoki w Malezji

Te bakterie występujące w organizmie człowieka przenoszą się drogą kropelkową. Podczas tropikalnych wakacji do kontaktu z innymi ludźmi dochodzi częściej (głównie w pobliżu atrakcji turystycznych), więc ryzyko zakażenia także jest wyższe. Skuteczną ochronę przed infekcją zapewniaj szczepienie przeciwko meningokokom.

Choroby tropikalne występujące w Malezji

W Malezji nadal spotykane są choroby, na które nie wynaleziono skutecznej szczepionki. Nie da się przed nimi zabezpieczyć z wyprzedzeniem, tylko na miejscu trzeba działać profilaktycznie. Infekcje przenoszone przez komary w Malezji to m.in.:

 • malaria – występuje głównie na obszarach wiejskich i terenach zielonych;
 • denga – w Malezji obowiązuje obecnie zielony alert dotyczący zagrożenia zakażenia tą chorobą;
 • zika – przypadki zakażenia tym wirusem zaobserwowano na obszarze Malezji.

Jak skutecznie chronić się przed chorobami tropikalnymi w Malezji?

Aby ustrzec się przed malarią, dengą czy ziką, trzeba zastosować pewne środki bezpieczeństwa. Podstawowym z nich są preparaty odstraszające owady (repelenty). Po stwierdzeniu kontaktu z komarami przydatne będą leki przeciwmalaryczne. Turystów w Malezji może dosięgnąć również biegunka podróżna, więc apteczka podróżna powinna zawierać również leki przeciwbiegunkowe lub aktywny węgiel. Myj ręce i jedz tylko pewną żywność!

Ubezpieczenie turystyczne do Malezji – co powinno obejmować?

Opieka medyczna w Malezji jest ogólnodostępna. Państwowe usługi zdrowotne nie są drogie, jednak ich poziom pozostawia wiele do życzenia. Prywatna opieka lekarska stoi na wyraźnie wyższym poziomie, ale wymaga również większych nakładów finansowych (koszt w prywatnym gabinecie to wydatek rzędu 80–100 USD, a doba w szpitalu kosztuje ok. 60–90 USD).

Aby zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych wydatków, zakup polisę podróżną na wyprawę do Malezji. Ubezpieczenie zapewni zwrot poniesionych wydatków na leczenie, pokryje spowodowane straty (OC w życiu prywatnym) oraz zrekompensuje wypadek, któremu ulegniesz z nieswojej winy (NNW).

Przykładowe wyliczenie:

Ubezpieczenie turystyczne na 14-dniowy wyjazd wypoczynkowy do Malezji dla 31-latka:

TowarzystwoZakresCena
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł68,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
74,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
84,37 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
95,00 zł
Signal IdunaKoszty leczenia: 141 138 zł
NNW: 15 000 zł
109,59 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [marzec 2023].

Oprócz zwiedzania i leniwego wypoczynku na malezyjskiej plaży, zamierzasz też nurkować, wyczynowo uprawić sporty ekstremalne lub pracować zarobkowo? Uwzględnij to przy wyborze polisy na wyjazd do Malezji. Zapewni Ci to niezbędne wsparcie, jeśli do wypadku dojdzie podczas jednej z wybranych aktywności, które standardowo mogą być objęte ograniczeniem albo całkowitym wyłączeniem ochrony. Jeśli podróżujesz z drogim sprzętem (np. sportowym lub fotograficznym), wybierz dodatkowe ubezpieczenie bagażu. Zapewni Ci rekompensatę w przypadku problemów z jego dostarczeniem lub po uszkodzeniu.

Kiedy jechać do Malezji?

Najlepiej wybrać się do Malezji wtedy, kiedy warunki atmosferyczne są najkorzystniejsze. Kraj ten znajduje się w strefie klimatu równikowego, więc roczne amplitudy temperatury powietrza są niewielkie, za to wysoka wilgotność powietrza doprowadza do częstych opadów, które nieraz przeradzają się w ulewne deszcze i gwałtowne burze monsunowe.

Okrągły rok słupki rtęci pokazują temperatury rzędu 20–30 st. Celsjusza. Pora deszczowa w Malezji trwa od listopada do lutego. Od marca opady są rzadsze – panuje wtedy pora sucha. Wrzesień jest jednym z najbardziej upalnych miesięcy – docenią to miłośnicy kąpieli morskich i słonecznych. Maj i czerwiec to idealny czas zwłaszcza dla nurków i nowożeńców.

Malezja – najważniejsze informacje

Malezja znajduje się na Półwyspie Malajskim. Obejmuje również większość Borneo (3. największej wyspy na świecie), którą współdzieli z Indonezją i niewielkim państwem Brunei. Malezja zajmuje obszar o całkowitej powierzchni blisko 330 000 km². To w przeważającej części kraj muzułmański i tolerancyjny. Stolicą państwa jest Kuala Lumpur – jedyne malezyjskie miasto, które liczy ponad milion mieszkańców (ok. 1,5 miliona). Znajduje się tam największy w kraju, międzynarodowy port lotniczy.

żarówka
Ciekawostka:

Symbolem Kuala Lumpur są Wieże Petronas o wysokości 452 m. Do 2004 r. uchodziły za najwyższy budynek świata. Zdeklasował je Burj Khalifa w Dubaju, ale nadal uznawane są za najwyższe bliźniacze budowle na Ziemi.

Populacja Malezji liczy 31 milionów mieszkańców, z czego tylko połowa jest rodowitymi Malezyjczykami. Pozostała część to w znacznej mierze imigranci z Chin i Indii. Językiem urzędowym jest malezyjski. Malezja zalicza się do grona szybko rozwijających się, gospodarczych tygrysów azjatyckich.

żarówka
Warto wiedzieć:

Malezyjska wyspa Sipadan to jedno z najurokliwszych miejsc do nurkowania na świecie. Wysepka leży na Morzu Sulu, w prowincji Sabah i zalicza się do archipelagu Borneo. Z kolei wyspa Penang uchodzi za centrum malezyjskiej kuchni.

lista

Podsumowanie

 • Na wyjazd do Malezji i pobyt do 90 dni nie trzeba mieć wizy turystycznej. Wystarczy polski paszport.
 • Ruch turystyczny na przejściach granicznych w Malezji odbywa się obecnie bez ograniczeń.
 • Turyści z Polski nie muszą mieć Międzynarodowej Książeczki Szczepień. Podróżujący z terenów zagrożonych żółtą febrą muszą przedstawić certyfikat szczepienia.
 • Przed podróżą do Malezji skonsultuj się z lekarzem specjalistą z zakresu medycyny podróży. Doradzi Ci, jakie środki ochronne będą adekwatne w Twoim przypadku.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Czy Polacy muszą szczepić się przed wyjazdem do Malezji?
Jakie zwyczaje panują w Malezji?
Na co uważać w Malezji?