Kenia – co musisz wiedzieć przed wakacjami w Afryce?

Kenia pod wieloma względami przypomina istny turystyczny raj na ziemi. Podróżni znajdą tam bowiem wszystko, czego dusza zapragnie – od niezwykłej przyrody, którą można podziwiać na wyciągnięcie ręki, przez bogatą egzotyczną kulturę, po niebiańskie plaże kuszące możliwością beztroskiego relaksu. Nic tylko rezerwować bilety i lecieć, ale oczywiście dobrze przygotowanym. W naszym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które przydadzą Ci się przed wyprawą do Kenii.

Kenia – wizy i paszporty

Kenia to kraj położony we wschodniej części Afryki nad Oceanem Indyjskim. Udający się tam obywatele Polski muszą posiadać paszporty ważne przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Kenii. Uwaga: Kenia nie akceptuje paszportów tymczasowych.

Oprócz paszportu, podróżni wybierający się do Kenii muszą posiadać jednorazową wizę turystyczną, która jest ważna przez miesiąc od przybycia do kraju. Wizę można wyrobić wyłącznie online (e-wiza) na stronie https://evisa.go.ke/. Jej koszt to 51 USD. Zaleca się wnioskować o wizę na kilka dni przed planowaną podróżą. E-wizę należy wydrukować, zabrać ze sobą i okazać urzędnikowi przy kontroli granicznej.

uwaga
Uwaga!

Kenia wymaga od podróżnych dowodu szczepienia lub negatywnego wyniku testu na COVID-19. Test należy wykonać do 72 godzin przed przylotem do Kenii, w przeciwnym razie podróżny zostanie poddany testowi na miejscu na własny koszt.

Ubezpieczenie do Kenii – ceny już od kilku złotych na dzień

Czy przed podróżą do Kenii trzeba wykupić ubezpieczenie? Odpowiadając krótko: tak, jest to zdecydowanie wskazane, mimo że nie ma takiego prawnego obowiązku. Wszystko dlatego, że Kenia nie tylko nie należy do najbezpieczniejszych krajów na świecie, ale też bardzo kosztowne są tam usługi medyczne świadczone jedynie w prywatnych placówkach. Nie chcąc ponosić ich wysokich kosztów, należy przed podróżą wykupić polisę obejmującą m.in.:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu medycznego (na sumę minimum 200 000 zł),
 • ubezpieczenie kosztów ratownictwa,
 • ubezpieczenie NNW,
 • ubezpieczenie assistance.

Dodatkowo ochronę można rozszerzyć m.in. o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie sportowe. Jaki będzie koszt polisy na 10-dniową wycieczkę do Kenii dla jednej dorosłej osoby?

UbezpieczycielWarunki ubezpieczeniaCena polisy
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł.
69 zł
mtu24.plKL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł.
90 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł.
101 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł.
128 zł
Signal IdunaKL: 701 250 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC prywatne: 140 250 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł.
153 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (02.03.2023).

Jak widać, ceny ubezpieczenia zaczynają się już od kilku złotych dziennie. To bardzo niewielki wydatek w porównaniu z kosztami, jakie można ponieść w razie wypadku lub zachorowania w Kenii. Ceny polisy oczywiście wzrosną, jeśli ubezpieczonych będzie więcej. O ile?

UbezpieczycielCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla paryCena polisy dla 4-osobowej rodziny
Proama69 zł137 zł261 zł
mtu24.pl90 zł180 zł360 zł
Generali101 zł203 zł353 zł
AXA Partners128 zł255 zł434 zł
Signal Iduna153 zł306 zł551 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (02.03.2023).

Kenia – wymagane szczepienia

Oprócz wspomnianych do tej pory formalności związanych z wyjazdem do Kenii, przed podróżą zaleca się także wcześniejszą profilaktykę zdrowotną. Na kilka tygodni przed planowanym wylotem należy skontaktować się z lekarzem specjalizującym się w medycynie tropikalnej, który może zlecić wykonanie szczepień na występujące w Kenii choroby i doradzić, co będzie dobrze ze sobą zabrać w razie problemów zdrowotnych.

Taka konsultacja jest o tyle ważna, że dla osób podróżujących z Polski do Kenii nie przewidziano żadnych obowiązkowych szczepień. Ich przyjęcie jest zatem kwestią indywidualną, której nie należy lekceważyć, ponieważ w Afryce występuje wiele chorób, z którymi w Polsce nie mamy do czynienia. Na co można się zaszczepić?

 • Cholera – bakterie atakują układ pokarmowy, dostając się do organizmu głównie przez skażone pokarm i wodę;
 • żółta febra – szczepienie jest bardzo zalecane, w Afryce, w tym również na terenie Kenii istnieje duże ryzyko zarażenia;
 • dur brzuszny – łatwo o zarażenie się w obszarach o kiepskim poziomie sanitarnym;
 • choroba meningokokowa – Kenia znajduje się w Afryce Subsaharyjskiej, czyli w tzw. pasie zapalenia opon mózgowych, gdzie ryzyko zarażenia się meningokokami jest szczególnie duże, cykliczne epidemie występują tam w porze suchej (od grudnia do czerwca);
 • żółtaczka typu A i B – przenosi się zarówno drogą pokarmową (WZW typu A), jak i przez krew oraz drogą płciową (WZW typu B);
 • odra, świnka i różyczka – przed podróżą zalecane jest sprawdzenie swojej książeczki szczepień i ewentualne uzupełnienie braków;
 • błonica, tężec i krztusiec – dawki przypominające szczepień można przyjmować co 10 lat;
 • wścieklizna – zarazić się można np. od bezpańskich czy dzikich zwierząt.
żarówka
Warto wiedzieć

W przypadku podróżowania do Kenii z innego państwa afrykańskiego szczepienie na żółtą febrę może być obowiązkowe, dlatego warto zaszczepić się już w Polsce.

A na tym zagrożenia chorobami tropikalnymi i nie tylko się w Kenii nie kończą. Na wiele schorzeń nie ma niestety skutecznych szczepionek. Dotyczy to m.in. występujących w tym kraju malarii (całoroczne zagrożenie na wybrzeżu i w zachodniej części Kenii) i innych chorób przenoszonych przez komary (zika, denga, chikungunya), łatwo przenoszących się w ciepłym klimacie chorób pasożytniczych i bakteryjnych (np. giardiozy, glistnicy) czy wirusa HIV, którego nosicielami jest 4% populacji.

Co zabrać w apteczce do Kenii?

Szczepienia to jednak oczywiście nie wszystko. Równie ważna jest profilaktyka i odpowiednie przygotowanie się do podróży. A trzeba pamiętać, że różnica między Polską a Kenią jest ogromna – zarówno pod względem odległości, jak i klimatu – co oznacza, że nieprzystosowany do zupełnie innych warunków organizm może być szczególnie narażony na infekcje.

Właśnie dlatego kluczowe jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu do Kenii, aby w razie potrzeby być w stanie pomóc zmęczonemu podróżą organizmowi. To będzie natomiast możliwe jedynie wtedy, gdy zabierzemy ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę. Co powinno się w niej znaleźć?

 • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • leki na biegunkę,
 • leki na stany zapalne dróg oddechowych i moczowych,
 • leki przeciwmalaryczne,
 • zapas leków przyjmowanych codziennie,
 • repelenty przeciw owadom,
 • żele przeciwświądowe po ugryzieniach,
 • środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
 • materiały opatrunkowe,
 • krople do oczu,
 • kremy z filtrem i okulary przeciwsłoneczne.
żarówka
Warto wiedzieć

Z uwagi na duże ryzyko zachorowania w Kenii na choroby przenoszone przez komary, bardzo ważna jest profilaktyka w tym celu. Należy bezwzględnie stosować repelenty (najlepiej z wysoką zawartością substancji DEET), spać pod moskitierami, przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych, ubierać się w jasną odzież zakrywającą ręce i nogi, oraz unikać przebywania na zewnątrz w okresie największej aktywności owadów, czyli po zachodzie słońca.

Kiedy najlepiej jechać do Kenii?

W Kenii panuje klimat równikowy monsunowy, który charakteryzuje się wyrównanymi temperaturami w ciągu 12 miesięcy. Oznacza to, że podróż do tego afrykańskiego kraju można zaplanować właściwie na dowolny okres w roku, jednak najlepszą porą jest tamtejsze lato, które przypada na miesiące od grudnia do marca. Unikniemy wówczas pory deszczowej, która w Kenii występuje dwa razy: od kwietnia do czerwca (długa) i od listopada do grudnia (krótka). Jeżeli zależy Ci na bezchmurnym niebie i uniknięciu męczącej wilgotności powietrza, lepiej nie planować wyjazdu w tych miesiącach.

Podróż w okresie kenijskiego lata ma dwie podstawowe zalety – średnie temperatury wynoszą ok. 30°C w dzień i 25°C w nocy, jest więc bardzo ciepło, ale nie aż tak upalnie, a opady są niewielkie. Jest to zatem idealny czas na wycieczkę zarówno na wybrzeże, jak i w głąb kraju na safari. Najchłodniejsze miesiące w roku w Kenii to natomiast lipiec i sierpień, chociaż wciąż jest tam wówczas ciepło (średnia temperatura ok. 26°C w dzień i 23°C w nocy) i nie brakuje turystów.

Kenia – najważniejsze informacje

 • Oficjalne języki w Kenii to język angielski i suahili.
 • Walutą Kenii jest szyling kenijski (1 KES = 0,04 PLN wg kursu z dnia 02.03.2023).
 • Zegarki w Kenii należy przestawić o 2 godziny naprzód względem czasu polskiego (1 godzinę w lecie).
 • W Kenii występują gniazdka elektryczne typu brytyjskiego z trzema prostokątnymi bolcami – warto zabrać ze sobą przejściówkę lub wypożyczyć adapter w hotelu.
 • Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zaleca się picie tylko wody butelkowanej.
 • W Kenii funkcjonuje rozwinięta sieć połączeń lotniczych. Między Nairobi a Mombasą kursuje pociąg.
 • Kierowcy w Kenii mogą korzystać z polskiego (przetłumaczonego na język angielski) lub międzynarodowego prawa jazdy. Obowiązuje ruch lewostronny.
 • W Kenii zakazane jest używanie i wwożenie do kraju torebek foliowych.
 • Wybrzeże Kenii to obszar zamieszkały przez ludność muzułmańską – należy zwrócić uwagę na przestrzeganie odpowiednich norm zachowania i ubioru.
 • Ambasada Polski w Kenii znajduje się w Nairobi (adres: 58, Red Hill Road off Limuru Road, P.O. BOX 352, 00621, Nairobi, tel.: +254 20 712 00 20, e-mail: [email protected]).

Kenia – co warto zobaczyć?

 • Wielka Migracja w Masai Mara – możliwy do zobaczenia na żywo w okolicach lipca i sierpnia naturalny spektakl, podczas którego olbrzymie stada dzikich zwierząt przemierzają tysiące kilometrów między Tanzanią a Kenią w poszukiwaniu pożywienia.
 • Park Narodowy Jeziora Nakuru – niezapomniany widok stanowią tam olbrzymie stada różowych flamingów, ale także setki innych gatunków ptaków i ssaków.
 • Park Narodowy Tsavo – jeden z największych rezerwatów przyrody w całej Afryce, cechą charakterystyczną jego krajobrazu są potężne baobaby, a na terenie parku można spotkać wiele gatunków dzikich zwierząt, w tym słonie, hipopotamy czy krokodyle.
 • Mombasa – drugie co do wielkości miasto i największy kenijski port, który przyciąga swoim historycznym (początki miasta sięgają XI wieku) charakterem.
 • Gede – ogromne (18 ha powierzchni) ruiny opuszczonego miasta, które swój największy rozkwit przeżywało ok. XV i XVI wieku.
lista

Podsumowanie:

 • Do Kenii potrzebny jest paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia kraju, oraz e-wiza turystyczna, którą należy wyrobić online przed podróżą.
 • Koszty leczenie w Kenii są bardzo wysokie, dlatego przed podróżą zaleca się zakup ubezpieczenia turystycznego na odpowiednio wysoką kwotę.
 • Przed podróżą do Kenii nie trzeba wykonywać żadnych obowiązkowych szczepień, ale bardzo zalecane jest szczepienie na żółtą febrę. W przypadku wjazdu do Kenii z innego afrykańskiego państwa może być ono obligatoryjne.
 • Podróż do Kenii najlepiej zaplanować w okresie grudzień-marzec, gdy trwa tam lato.
 • W Kenii warto zobaczyć m.in. Wielką Migrację zwierząt w Masai Mara, odwiedzić Parki Narodowe Tsavo i Jeziora Nakuru czy zwiedzić Mombasę.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Jak wyrobić wizę turystyczną do Kenii?
Czy w Kenii jest bezpiecznie?
Czy przed podróżą do Kenii trzeba zrobić test na COVID-19?