Japonia – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Z jednej strony bardzo nowoczesne państwo, w którym nowe technologie spotyka się na każdym kroku, z drugiej kraj zanurzony w swojej kulturze i tradycji – oto pełna niezwykłości Japonia. O czym powinieneś wiedzieć, planując podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni? W naszym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje dla turystów wybierających się do Azji.

Dokumenty potrzebne w podróży do Japonii

Japonia to wyspiarski kraj położony na wodach Pacyfiku w północno-wschodniej Azji. Podróżujący do niego turyści z Polski muszą legitymować się ważnym paszportem lub paszportem tymczasowym. Nie ma ustalonej długości ważności dokumentu.

Do Japonii nie trzeba wyrabiać wizy, o ile nasz wyjazd nie ma charakteru zarobkowego (turystyczny, służbowy, naukowy), a pobyt w Japonii nie przekracza 90 dni. Nie ma dodatkowych przepisów wjazdowych poza ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19. Według aktualnych (03.03.2023) informacji podróżujące do Japonii osoby niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione (mniej niż trzema dawkami) muszą przy wjeździe do kraju przedstawić negatywny wynik testu wykonanego w ciągu 72 godzin przed podróżą.

uwaga
Uwaga!

Jeżeli Twój wyjazd do Japonii ma mieć charakter zarobkowy, musisz wyrobić wizę jednokrotnego wjazdu.

Ubezpieczenie turystyczne do Japonii

Planując każdą zagraniczną wyprawę, powinniśmy oprócz obowiązkowych dokumentów i niezbędnego bagażu pamiętać również o kupnie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. W przypadku tak dalekiej podróży, jak do Japonii, jest to szczególnie ważne, bo w przeciwnym razie możemy zostać obarczeni bardzo wysokimi kosztami leczenia czy transportu powrotnego do kraju.

Można ich łatwo uniknąć, wykupując online polisę, która powinna zawierać m.in.:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia pokrywające wydatki związane z pomocą medyczną w razie wypadku lub zachorowania, ale także koszty ratownictwa w górach i na wodzie, oraz koszty transportu medycznego;
 • ubezpieczenie NNW, z którego wypłacane jest odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku;
 • assistance podróżne obejmujące m.in. całodobowy dostęp do infolinii, pomoc tłumacza, opiekę nad dziećmi czy zorganizowanie transportu osoby towarzyszącej do ubezpieczonego;
 • OC w życiu prywatnym, które pokryje koszty szkód osobowych lub rzeczowych wyrządzonych przez ubezpieczonego;
 • ubezpieczenie bagażu w razie jego uszkodzenia, zgubienia lub zniszczenia;
 • ubezpieczenie sportowe dla aktywnych, które można rozszerzyć np. o ryzyko uprawiania sportów ekstremalnych.

Jaki jest koszt takiej polisy? Okazuje się, że ubezpieczenie tygodniowej podróży do Japonii dla dorosłej osoby na wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) można mieć nawet za mniej niż 10 zł dziennie!

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł.
61 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł.
71 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł.
89 zł
Signal IdunaKL: 705 690 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC prywatne: 141 138 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł.
107 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (03.03.2023).

Koszt ubezpieczenia wzrośnie, jeżeli wybierzemy polisę z wyższymi sumami ubezpieczenia lub dodamy do ochrony rozszerzenia (np. klauzulę chorób przewlekłych czy ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży). Cena zależy oczywiście również od liczby ubezpieczonych.

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla pary podróżnychCena polisy dla 4-osobowej rodziny
Proama61 zł122 zł210 zł
Generali71 zł141 zł247 zł
AXA Partners89 zł179 zł304 zł
Signal Iduna107 zł213 zł384 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (03.03.2023).

Japonia – szczepienia i apteczka

Społeczeństwo japońskie należy do jednego z najlepiej wyszczepionych na świecie. Co to oznacza dla podróżnych odwiedzających ten azjatycki kraj? To świetna wiadomość, ponieważ zbiorowa odporność populacyjna znacząco zmniejsza ryzyko złapania tam jakiegoś rodzaju infekcji – nie likwiduje go jednak całkowicie, dlatego przed wyjazdem warto zawsze skontaktować się ze specjalistą medycyny tropikalnej, który może zalecić wykonanie odpowiednich szczepień.

Nie licząc szczepień na COVID-19, podróżujący do Japonii nie muszą wykonywać żadnych obowiązkowych szczepień. Szczepienie przed wyjazdem jest zatem kwestią indywidualną. Na jakie choroby można się ewentualnie uodpornić przed podróżą do Azji? Szczególnie groźne mogą tam być infekcje przenoszone przez komary i pajęczaki, ale to nie wszystko.

 • Japońskie zapalenie mózgu – nazwa tej przenoszonej przez komary bardzo groźnej choroby mówi sama za siebie. Bardzo ważna w jej przypadku jest profilaktyka, czyli odpowiednia ochrona przed ugryzieniami, ale możliwe i zalecane, zwłaszcza jeśli podróżujemy do Japonii w okresie letnim lub jesiennym, jest również szczepienie.
 • Kleszczowe zapalenie mózgu – choroba będąca następstwem ugryzienia przez zainfekowanego kleszcza. Największe ryzyko transmisji wirusa występuje na drugiej pod względem wielkości japońskiej wyspie Hokkaido.
 • Wirusowe zapalenie wątroby – szczepienie na żółtaczkę typu A i B jest zalecane praktycznie przed każdą podróżą zagraniczną. Choroba przenosi się przez skażoną wodę/żywność (typ A), a także krew lub drogą płciową (typ B).
 • Meningokoki – podróżując do Japonii, właściwie nie da się uniknąć tłumów, a to właśnie duże zbiorowiska ludzkie stanowią najlepsze warunki do transmisji tych drobnoustrojów.

Oczywiście o zdrowie należy dbać nie tylko przed wyjazdem – bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka już na miejscu. Higiena, spożywanie w odpowiedni sposób przygotowanych posiłków i picie wody pewnego pochodzenia, unikanie tłumów i kontaktu z dziko żyjącymi zwierzętami, a wreszcie ochrona przed ugryzieniami owadów. Wszystko to może sprawić, że z Japonii wrócimy w pełni zdrowia, wspominając niezapomnianą podróż.

A żeby to jeszcze bardziej uprawdopodobnić, należy zabrać ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę. Powinny się w niej znaleźć m.in.:

 • lekarstwa przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • lekarstwa na biegunkę,
 • elektrolity,
 • środek do dezynfekcji rąk,
 • repelenty na owady i pajęczaki,
 • pęseta do wyciągania kleszczy,
 • środki opatrunkowe,
 • kremy z filtrem UV.

Pogoda i klimat w Japonii

Klimat Japonii zależy od regionu. Kraj ten leży w trzech strefach klimatycznych:

 • zwrotnikowej na południu,
 • podzwrotnikowej w centralnej części,
 • umiarkowanej ciepłej na północy.

Wpływa to oczywiście również na pogodę, która może znacząco się od siebie różnić w różnych częściach Japonii, sprawiając, że nie tak łatwo jest wskazać zdecydowanie najlepszą porę na podróż do tego kraju. Warto pamiętać, że każda pora roku charakteryzuje się tam nieco innymi atrakcjami, dlatego przy planowaniu należy uwzględnić, jakie mamy oczekiwania co do wyjazdu.

Jeżeli chodzi o pogodę, to najwyraźniej cztery pory roku zarysowują się na położonej na północy Hokkaido, gdzie zimy są dłuższe i bardziej surowe niż w innych częściach kraju. Szukający ciepła przez cały rok powinni kierować się raczej na leżącą na południu Okinawę. A kiedy ogólnie jest najlepszy czas na pobyt w Japonii? Można powiedzieć, że szczególnie atrakcyjne są pod tym względem późne wiosna (marzec-maj), gdy kwitną wiśnie, i niezwykle malownicza, mieniąca się setkami barw jesień (wrzesień-listopad). Obydwa te okresy charakteryzują się małymi opadami i ciepłymi temperaturami (ok. 20°C).

Zima (grudzień-luty) to okres panowania najniższych temperatur (poniżej 10°C, a w wysokich partiach gór poniżej 0°C), ale dzięki temu można wówczas liczyć na mniejszy ruch turystyczny. Latem (czerwiec-sierpień) na pewno go nie unikniemy, podobnie jak wysokich temperatur (ok. 27-28°C, a na południu powyżej 30°C) i dużej wilgotności powietrza.

żarówka
Warto wiedzieć

Lato, czyli okres między czerwcem a wrześniem, to w Japonii pora deszczowa.

Japonia – informacje praktyczne

 • Oficjalnym językiem w Japonii jest język japoński.
 • Walutą Japonii jest jen (1 JPY = 0,03 PLN wg kursu z dnia 03.03.2023).
 • Różnica czasu między Polską a Japonią wynosi 8 godzin (w lecie 7 godzin).
 • Bardzo dobrze jest rozwinięta w Japonii sieć komunikacyjna – autobusowa, kolejowa i lotnicza.
 • W Japonii obowiązuje ruch lewostronny.
 • Kierowcy w Japonii muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce z ważnością na rok w oparciu o wzór określony w Konwencji Genewskiej.
 • Woda w kranach w Japonii jest zdatna do picia.
 • Pieniądze w Japonii można wymieniać w bankach lub kantorach po okazaniu paszportu.
 • W Japonii stosowane są gniazdka typu A lub B z dwoma/trzema płaskimi otworami, dlatego przed podróżą lub w trakcie należy zaopatrzyć się w adapter. Napięcie w gniazdkach jest niższe niż w Europie. 
 • Będąc w Japonii, należy pamiętać o tamtejszych obyczajach, m.in. ukłonie przy powitaniu i pożegnaniu, zdejmowaniu obuwia przed wejściem do niektórych pomieszczeń czy poruszaniu się lewą stroną chodnika.
 • W Japonii powszechne jest noszenie maseczek ochronnych na twarz, mimo że nie ma takiego obowiązku.

Japonia – atrakcje warte zobaczenia

 • Tokio – stolica, największe miasto i tętniąca życiem metropolia, w której przeszłość i tradycja mieszają się z nowoczesnością. Warto tam odwiedzić m.in. historyczną dzielnicę Asakusa, handlową Akihabarę czy targ rybny Tsukiji, zobaczyć mieniące się neonami ulice lub odpocząć w dających wytchnienie zielonych parkach.
 • Kioto –  historyczna stolica kraju, w której poczujesz tradycyjny klimat Japonii, zobaczysz słynne Złoty i Srebrny Pawilon, zamek Nijo czy rezydencję cesarza.
 • Nara – miasto znane jako pierwsza stolica Japonii, a dzisiaj słynące m.in. ze swobodnie poruszających się między turystami sarenek.
 • Nikko – górska miejscowość, która przyciąga turystów niesamowitym, bardzo bogato zdobionym kompleksem świątynnym.
 • Hiroszima – miasto dotknięte tragiczną i ciągle tam żywą historią, w którym nie tylko można wciąż spotkać ślady eksplozji bomby atomowej, ale też odwiedzić m.in. znajdujące się tam park i muzeum pokoju.
 • Miyajima – wyspa, na której znajdziemy jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Japonii, czyli wynurzającą się z wody bramę tori.
 • Fuji – wyrastający na 3776 m n.p.m. najwyższy szczyt, święta góra i najbardziej rozpoznawalne miejsce w Japonii. 
żarówka
Warto wiedzieć

Jeżeli w trakcie wyprawy do Japonii chciałbyś wdrapać się na szczyt góry Fuji, musisz pamiętać, że szlaki są otwarte jedynie w lipcu i sierpniu.

lista

Podsumowanie:

 • Podróżując do Japonii, trzeba mieć ważny paszport. W przypadku podróży turystycznych nieprzekraczających 90 dni pobytu nie ma potrzeby wyrabiania wizy.
 • Ubezpieczenie zdrowotne do Japonii powinno zapewniać pokrycie kosztów leczenia na kwotę minimum 200-300 tys. zł.
 • Przed podróżą do Japonii nie trzeba wykonywać obowiązkowych szczepień, ale zalecane jest m.in. szczepienie na japońskie i kleszczowe zapalenie mózgu, wirusowe zapalenie wątroby czy meningokoki.
 • W apteczce do Japonii oprócz lekarstw nie powinno zabraknąć m.in. środków na owady, kremów z filtrem i opatrunków.
 • Najlepszy okres na podróż do Japonii to wiosna (marzec-maj) i jesień (wrzesień-listopad), które charakteryzują się ciepłymi temperaturami i niewielkimi opadami. Zimą temperatura może znacząco spaść, z kolei lato to w Japonii pora deszczowa.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Czy do Japonii jest potrzebna wiza?
Czy w Japonii są obostrzenia covidowe?
Ile kosztuje leczenie w Japonii?