Chiny – planujesz podróż do Państwa Środka? Sprawdź, co Cię tam czeka!

Chiny to nie tylko Wielki Mur Chiński, Klasztor Shaolin i Budda z Leshan. Na własne oczy możesz zobaczyć niesamowite zdobycze jednej z najstarszych cywilizacji na świecie. Jednym z pierwszych Europejczyków, który tam dotarł, był Marco Polo. Podróż do Chin pozwoli Ci poczuć się jak słynny podróżnik, który przemierzał bezkres Azji Wschodniej i Środkowej!

Pierwszy raz wybierasz się do Chin? Chcesz wiedzieć, co może Cię spotkać na miejscu? Z poniższego tekstu dowiesz się, jak przygotować się na spotkanie z cywilizacją liczącą ponad 5 tysięcy lat!

Czy Polacy potrzebują wizy do Chin?

Osoby wybierające się do Azji zastanawiają się, czy trzeba wyrobić wizę do Chin. Chińskie władze wymagają od obcokrajowców zezwolenia na wjazd na terytorium państwa. Odpowiadają za to Chińskie Centra Wizowe przy konsulatach (np. w Warszawie oraz w Gdańsku).

żarówka
Warto wiedzieć:

Hongkong i Makau to tzw. Specjalne Regiony Administracyjne Chińskiej Republiki Ludowej. Zgodnie z ich polityką migracyjną przy wjeździe do nich odbywa się odprawa paszportowo-celna.

Dodatkowe warunki otrzymania wizy

Przy ubieganiu się o wizę do Chin występują dodatkowe kryteria. Jednym z nich jest ważność paszportu – dokument powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy. Turyści indywidualnie zobowiązani są okazać bilet powrotny lub kontynuujący podróż, a także rezerwację hotelową. Dobrą wiadomością jest z kolei brak określonej kwoty pieniędzy, którą należy dysponować w momencie przybycia.

W przypadku wnioskowania o niektóre typy wiz, chińskie władze konsularne mogą wymagać również przedstawienia biletu powrotnego.

Rodzaje wiz do Chin:

 1. wiza turystyczna (typu L) – wydawana obcokrajowcom odwiedzającym Chiny, w celu zwiedzania; umożliwia pobytu przez 30 dni:
 • 1-krotna – pozwala na jedno przekroczenie granicy państwowej; jest ważna przez 90 dni od wydania;
 • 2-krotna – pozwala na dwa przekroczenia granicy państwowej; jest ważna przez 180 dni od wydania;

cena: 260 zł (opłata wizowa);

uwaga
UWAGA!

Wiza turystyczna jest aktualnie niedostępna. Normalny tryb ubiegania się o wizę obowiązuje tylko w przypadku zezwolenia na wjazd w celu innym niż turystyczny.

 1. wiza biznesowa (typu M) – najczęściej wybierana na wszelkiego rodzaju wizyty biznesowe (np. targi branżowe, przeglądy zakładów produkcyjnych); umożliwia pobyt do 90 dni, jest ważna przez 3, 6 lub 12 miesięcy od wydania:
 • 1-krotna – pozwala na jedno przekroczenie granicy państwowej;
 • 2-krotna – pozwala na dwa przekroczenia granicy państwowej;
 • wielokrotna – pozwala na wiele przekroczeń granicy państwowej;
 1. wiza naukowa (typu F) – obejmuje wszelki wizyty naukowe (np. konferencje, kursy językowe); najczęściej jednokrotna i pozwala na pobyt do 30 dni, a ważna jest przez 6 miesięcy od wydania;
 2. wiza pracownicza (typu Z) – występują o nią osoby chętne podjąć pracę, praktykę lub płatny staż w Chinach; zezwala na jednokrotny wjazd; jest ważna przez 90 dni od daty wydania;
 3. wiza medyczna – wydawana na wizytę związaną z podjęciem leczenia lub konsultacji medycznych;
 4. wiza dziennikarska wydawana osobom pełniącym funkcje medialne, reporterskie w związku z wizytą dziennikarską;

Placówki dyplomatyczne Chin dysponują kilkunastoma rodzajami wiz (np. wiza grupowa dla zorganizowanych grup turystycznych). Powyżej zamieściliśmy tylko najczęściej wybierane z nich.

żarówka
Warto wiedzieć:

Mając zaświadczenie pozwalające na pobyt związany z praca zawodową, sprawami osobistymi czy dołączeniem do rodziny, można przekroczyć granicę bez ubiegania się o wizę.

Koronawirus w Chinach – czy można lecieć?

Po przylocie do Chin nie trzeba już robić testów na obecność koronawirusa w organizmie. Osoby, które po wylądowaniu wykazują symptomy zakażenia, poddawane są badaniom na miejscu, a bezobjawowe i łagodne przypadki kierowane są na samoizolację. Jedynie ciężkie przypadki trafiają do placówek zdrowia w celu podjęcia leczenia. Osób towarzyszących nie traktuje się jako nosicieli wirusa. W trakcie lotu do Chin nadal trzeba mieć założoną maseczkę zasłaniającą usta i nos.

Od niedawna obcokrajowców w Chinach nie obowiązuje kwarantanna wjazdowa. Osoby przylatujące nadal muszą przedstawić negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 wykonanego do 48 godzin przed wylotem, jednak nie trzeba już uzyskiwać kodu zdrowia w chińskich placówkach dyplomatycznych. Obowiązuje za to tzw. celna deklaracja zdrowia.

Ograniczenia i restrykcje covidowe w Chinach

8 stycznia 2023 r. chińskie władze zniosły większość obostrzeń przeciwepidemicznych. Lokalnie mogą występować obostrzenia związane z miejscową sytuacją epidemiczną (np. w danych prowincjach). Podróżowanie wewnątrz kraju odbywa się swobodnie (bez kodów zdrowotnych i negatywnych wyników testów). Do atrakcji turystycznych można się obyć bez tego, jednak w niektórych miejscach lepiej mieć je w zanadrzu (np. placówki edukacyjne, ośrodki medyczne czy domy opieki).

W Chinach ciągle jest dość wysokie ryzyko zarażenia się wirusem SARS-CoV-2. Zakażeni turyści mogą mieć problem z dostępem do usług medycznych w przypadku ciężkiego zachorowania. Badania pokazują, że COVID-19 ma obecnie raczej lekki przebieg, jeśli chory nie ma wielu chorób współistniejących.

Jakie szczepienia trzeba przyjąć przed wyjazdem do Chin?

Przepisy prawa migracyjnego nie wymagają od przybywających do Chin posiadania kompletu szczepień. Są natomiast wskazane jako działanie ochronne przed zagrożeniami, które w ojczyźnie mogą nie występować, ale na które można się natknąć w innej, odległej strefie klimatycznej. Część dolegliwości może również wynikać z gorszych warunków sanitarnych.

Szczepienia wymagane przy wjeździe do Chin

Chiny wymagają jedynie szczepienia przeciwko żółtej febrze od osób podróżujących (powyżej 1 roku życia) z regionów zagrożonych tą chorobą. Chodzi tu zwłaszcza o globtroterów z terenów Afryki i Ameryki Środkowej oraz Południowej, gdyż ta choroba wirusowa (tzw. żółta gorączka) jest przenoszona przez małpy i komary w tropikalnych obszarach tych kontynentów. Wystarczającym zaświadczeniem jest Międzynarodowe Świadectwo Szczepień (ang. International Certificate of Vaccination) wydawane po szczepieniu.

Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Chin

Przed podróżą do odległych Chin warto mieć za sobą szczepienie przeciwko durowi brzusznemu i zapaleniu wątroby (WZW) typu A. W przypadku wybranych podróżnych występują szczepienia zalecane ze względu na indywidualną ocenę ryzyka. Wtedy najczęściej występują szczepienia przeciw:

 • wściekliźnie;
 • kleszczowemu zapaleniu mózgu;
 • japońskiemu zapaleniu mózgu.

W szczególnych przypadkach można rozważyć zabezpieczenie przed malarią. Przeważnie jednak nie jest zalecane przed podróżą do Chin. Jeżeli w przeszłości przyjąłeś którąś ze szczepionek wskazanych jako zalecane, powinieneś przystąpić do szczepienia przypominającego najpóźniej na kilka tygodni przed podróżą.

Choroby tropikalne występujące w Chinach

W Chinach występują choroby, z którymi Europejczycy nie spotykają się na co dzień, dlatego nazywamy je tropikalnymi. Jedną z nich jest malaria.

Malaria w Chinach

Choroba ta występuje na terenie Chin. Rozwija się przez cały rok w rejonach wiejskich (prowincja Yunnan) i wzdłuż granicy chińsko-myanmarskiej (birmańskiej). Jej mniejsze ogniska są również w Tybecie. Nie stanowi natomiast zagrożenia w pobliżu dużych rzek, jak np. Jangcy.

Co stosować przeciwko tropikalnym chorobom w Chinach?

Leki na malarię w Chinach

Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization) i amerykańska agencja rządowa CDC (Centers of Disease Control and Prevention) w rejonie endemicznego występowania malarii zaleca stosowanie jednego ze środków farmakologicznych chroniących przed groźną chorobą. W ramach chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej stosuje się m.in.:

 • atovaquone/proquanil – zapewnia najmniej skutków ubocznych, takich jak: zaburzenia żołądkowe, zawroty głowy czy bezsenność;
 • doksycyklina – przyjmowanie leku przynosi objawy niepożądane, takie jak: nudności, wymioty, drożdżyca jamy ustnej lub nadwrażliwość na światło słoneczne;
 • meflochina – wywołuje neuropsychiatryczne działania w obszarze; z tego względu nie powinien być stosowany przez kierowców czy pilotów.

Działania ochronne przed chorobami spotykanymi w Chinach

Aby uchronić się przed chorobami należy zastosować się do poniższych, które pomogą przeciwdziałać niepożądanym dolegliwościom:

 • stosuj repelenty – środki odstraszające owady chronią przed ukłuciem m.in. komarów i kleszczy;
 • odpowiednio się ubieraj – ubranie powinno zakrywać ręce i nogi (wskazane są: długi rękaw i nogawki do ziemi); stanowi barierę ochronną przed ukąszeniem i przedostaniem się owadów do wrażliwych części ciała;
 • ogranicz obecność w terenie – przebywanie w otwartych przestrzeniach, na łonie natury powoduje ryzyko ukąszenia przez owady, zwłaszcza w nocy (od zmierzchu do świtu owady wykazują największą aktywność);
 • unikaj kontaktu ze zwierzętami – chodzi o ograniczenie bliskości ze zwierzętami dzikimi oraz domowymi, gdyż mogą być zarażone wścieklizną; nie karm ich, ani nie dotykaj;
 • często myj ręce – obowiązkowo przed jedzeniem przemywaj dokładnie dłonie wodą z mydłem; zamiennie stosuj żel antybakteryjny lub dezynfekujące chusteczki nawilżane;
 • pij wodę butelkowaną – ewentualnie wodę po przegotowaniu; unikaj napojów z lodem lub żywności niewiadomego pochodzenia i nie spożywaj produktów mlecznych (mogą nie być pasteryzowane).

Co powinna zawierać apteczka podróżna do Chin?

W daleką podróż do Chin zabierz ze sobą apteczkę podróżną. Powinien znaleźć się w niej zapas leków, które na ogół przyjmujesz. Nie należy przy tym zapominać o przepisach lotniczych ograniczających nieraz ilość przewożonych leków.

W apteczce podróżnej umieść:

 • leki przeciwbiegunkowe lub aktywny węgiel;
 • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;
 • leki przeciwmalaryczne;
 • środki odkażające (do skóry i wody);
 • opatrunek;
 • zapasowa para okularów korekcyjnych;
 • okulary przeciwsłoneczne;
 • krem z filtrem UV.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Chin wybrać?

Ubezpiecz swoją podróż do Chin, abyś czuł się bezpiecznie nawet tysiące kilometrów od domu. Polisa turystyczna zagwarantuje Ci pomoc niemal w każdej nagłej sytuacji. Aby tak było, zwróć uwagę na kilka aspektów przy wyborze konkretnej oferty. Trzeba przy tym pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie zadziała w Chinach, gdyż obejmuje tylko państwa członkowskie UE na Starym Kontynencie.

Polisa podróżna do Chin – co powinna zawierać?

Medycyna w Chinach jest na wysokim poziomie. Koszty leczenia są również niebagatelne, dlatego lepiej jest zawczasu nabyć ubezpieczenie podróżne pokrywające tego typu wydatki. Wizyta lekarska w Państwie Środka kosztuje ok. 100 dolarów amerykańskich (ok. 442,15 zł wg kursu z dn. 6.03.23 r.), natomiast doba leczenia szpitalnego wynosi nawet do 200 USD (884,30 zł wg kursu z dn. 6.03.23 r.). Transport medyczny do ojczyzny to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy. 

Zakres polisy turystycznej na podróż do Chin powinien więc być możliwie jak najszerszy. Aby wsparcie było na należytym poziomie, zwróć też uwagę na sumy ubezpieczeniowe – ich odpowiednia wysokość zabezpieczy Cię finansowo na taki wypadek.

Polisa do Chin powinna obejmować:

Przykładowe wyliczenie:

Ubezpieczenie turystyczne na 14-dniowy wyjazd w celu turystycznym do Chin dla 30-latka.

TowarzystwoZakresCena
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł68,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
84,37 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
95,00 zł
Signal IdunaKoszty leczenia: 141 138 zł
NNW: 15 000 zł
110,06 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [marzec 2023].

Dodatkowo ubezpieczenie turystyczne do Chin może obejmować:

 • rozszerzenie specyficznej aktywności – wybierz rodzaj sportu, jaki zamierzasz uprawiać w Chinach, aby nie pozbawiać się ochrony, jeśli podczas uprawiania wybranej dyscypliny dojdzie do wypadku;
 • ubezpieczenie bagażu – dobierz ten rodzaj rozszerzenia, jeśli w podróży nie rozstajesz się z drogim sprzętem (np. elektronicznym lub sportowym); zabezpieczy Cię finansowo na wypadek uszkodzenia, utraty lub opóźnienia w dostarczeniu.

Najważniejsze informacje o Chinach

Chińska Republika Ludowa, potocznie nazywana Chinami, to państwo socjalistyczne. Rządy sprawuje Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin. Do największych chińskich metropolii należą: Szanghaj, Pekin i Kanton. W Państwie Środka dominuje język mandaryński, choć miejscowo występują także inne dialekty, jak np: kantoński, wu, minbei, minnan, xiang, gan czy hakka. Symbolem Chin jest smok – dawniej znak władzy cesarskiej  dzisiaj utożsamiany jest z dobrocią i szczęściem.

lista

Podsumowanie

 • Aby dostać się do Chin, potrzebna jest wiza i paszport ważny 6 miesięcy dłużej niż sam wyjazd. Wydawanie wiz turystycznych jest obecnie wstrzymane, jednak można ubiegać się o inny rodzaj pozwolenia na wjazd (m.in.: biznesowe, naukowe, pracownicze, medyczne czy dziennikarskie).
 • Chiny zrezygnowały z polityki “zero COVID”, jednak nadal obowiązują pewne restrykcje. Co prawda nie ma kwarantanny wjazdowej, ale trzeba okazać negatywny wynik testu sprzed co najwyżej 48 godz.
 • W Chinach ciągle istnieje ryzyko zachorowania na COVID-19, dlatego przed podróżą lepiej przyjąć szczepionkę przeciwko koronawirusowi dla własnego bezpieczeństwa. Dostęp do specjalistycznego leczenia jest ograniczony przez pandemię.
 • Przed wyjazdem do Chin trzeba sprawdzić swój kalendarz szczepień i uzupełnić brakujące.
 • W niektórych rejonach Chin występuje malaria. Można się przed nią uchronić, stosując odpowiednie środki zabezpieczające. Ważne są przede wszystkim: odpowiedni strój i repelenty.
 • Aby uniknąć chorób tropikalnych spotykanych w Chinach należy jak najczęściej myć ręce, pić wodę butelkowaną i spożywać jedzenie pewnego pochodzenia.
 • Przed wysokimi kosztami akcji ratunkowej, leczenia i transportu medycznego w Chinach uchroni Cię polisa turystyczna z wysokimi sumami gwarancyjnymi.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Czy można podróżować do Chin?
Czy Chiny wydają Polakom wizy turystyczne?
Ile musi być ważny paszport, aby uzyskać wizę do Chin?