Brazylia – co trzeba wiedzieć przed podróżą?

Kraj kawy i samby. Gęstej dżungli i rajskich plaż. Wielu barw i bogatej historii. Brazylia ma tyle różnych oblicz, że jedna podróż to za mało, żeby odkryć je wszystkie. Co trzeba wiedzieć przed takim wyjazdem? Jak się do niego przygotować, by nie napotkać po drodze żadnych trudności? Co z ubezpieczeniem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jakie dokumenty są potrzebne do Brazylii?

Polacy podróżujący do Brazylii muszą legitymować się paszportem ważnym jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy. Nie ma obowiązku wizowego, o ile nasz pobyt w Brazylii nie będzie przekraczał 90 dni (w okresie 180 dni). W przeciwnym razie należy wyrobić wizę, czym zajmuje się konsulat Federacyjnej Republiki Brazylii (adres: ul. Bajońska 15, 03-963 Warszawa, tel.: 22 617 48 00, e-mail: [email protected]).

Nie ma konieczności przedstawiania żadnych dodatkowych dokumentów (np. biletu powrotnego, ubezpieczenia) ani udowodnienia posiadania środków pieniężnych na każdy dzień pobytu.

uwaga
Uwaga!

Przebywając w Brazylii, należy zapoznać się z przepisami lokalnymi w miejscu naszego pobytu. Poszczególne stany mają dużą autonomię w zakresie regulacji sanitarnych, mogąc wprowadzać m.in. obowiązek posiadania certyfikatu COVID przy wstępie do budynków użyteczności publicznej lub na imprezy masowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Brazylii?

Chociaż jak już zostało wspomniane, posiadanie ubezpieczenia turystycznego w Brazylii nie jest obowiązkowe, każdy rozsądnie myślący podróżny powinien o taką polisę zadbać. Wypadki zdarzają się wszak wszędzie, a nieszczęście tak daleko od domu rodzi kolejne dodatkowe problemy – od bariery językowej po idące w tysiące dolarów koszty.

A tych w przypadku choroby lub wypadku w Brazylii trudno byłoby uniknąć, bo mimo że tamtejsza publiczna służba zdrowia jest bezpłatna, jej usługi są często na niskim poziomie. Chcąc zapewnić sobie właściwą pomoc, należałoby więc skorzystać z prywatnych placówek, gdzie koszt zwykłej wizyty lekarskiej to już ok. 50 USD. Dodając do wydatków na leczenie ewentualne koszty transportu medycznego do Polski, zebrałaby się suma znacznie przewyższająca cały przeznaczony na podróż budżet.

Ratunkiem jest więc ubezpieczenie turystyczne, które może pokryć wszystkie niezbędne wydatki za nieporównywalnie mniejszą cenę. Jak pokazuje tabela uwzględniająca koszty 10-dniowej ochrony w Brazylii dla dorosłego turysty, dzienny koszt polisy może nawet nie przekraczać 10 zł!

UbezpieczycielWarunki ubezpieczeniaCena polisy
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł.
87 zł
mtu24.plKL: 300 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 200 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 4000 zł.
97 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł.
101 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł.
128 zł
Signal IdunaKL: 703 875 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC prywatne: 140 775 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł.
154 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (01.03.2023).

Ostateczna cena ubezpieczenia zależy oczywiście od jego warunków. W przypadku podróży do Brazylii zaleca się wybór polisy z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia nie mniejszą niż 300 000 zł. Taka kwota to bezpieczna gwarancja tego, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty w razie wypadku, nie obciążając naszego rachunku. Oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia w skład standardowej polisy wchodzą zazwyczaj:

Ponadto warto zainteresować się możliwymi rozszerzeniami ochrony. Jeśli chorujemy przewlekle, bezwzględnie konieczna jest klauzula rozszerzająca ochronę na przypadki nagłego pogorszenia się objawów choroby. W razie chęci aktywnego spędzania czasu, przydać może się klauzula sportów ekstremalnych, a Ci lubiący poimprezować ucieszą się z klauzuli alkoholowej. Koszt ubezpieczenia wzrośnie oczywiście również wraz z liczbą ubezpieczonych.

UbezpieczycielCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
Proama87 zł174 zł300 zł
mtu24.pl97 zł194 zł360 zł
Generali101 zł203 zł353 zł
AXA Partners128 zł255 zł434 zł
Signal Iduna154 zł308 zł554 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (01.03.2023).
żarówka
Warto wiedzieć

Wybierając ubezpieczenie podróżne do Brazylii, należy skorzystać z ofert firm mających przedstawiciela w Ameryce Południowej. W przeciwnym razie ubezpieczenie może nie być honorowane.

Czy do Brazylii są wymagane szczepienia?

W przypadku podróżnych z Europy nie ma obowiązku wykonywania żadnych obligatoryjnych szczepień przed wyjazdem do Brazylii. Zalecane jest jednak szczepienie na występujące tam choroby tropikalne i nie tylko. Zaliczają się do nich m.in.:

 • żółta gorączka – szczepienie zalecane wszystkim ze względu na rosnącą liczbę zachorowań w Brazylii, obowiązkowe w przypadku przebywania w ciągu ostatnich 90 dni w kraju o wysokim poziomie występowania choroby;
 • dur brzuszny – choroba przenoszona przez spożycie zanieczyszczonej wody i/lub żywności;
 • żółtaczka – możliwość zakażenia się drogą pokarmową (WZW A), drogą płciową (WZW B) i przez kontakt ze skażoną krwią (oba typy);
 • meningokoki – rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, więc łatwo o kontakt z nosicielem w dużych skupiskach ludzi (np. podczas festiwalu w Rio);
 • tężec, błonica i krztusiec – szczególnie niebezpieczny jest tężec, na który można zachorować przez zainfekowanie rany;
 • wścieklizna – ryzyko infekcji w Brazylii jest wyższe niż w Polsce.

Ponadto bardzo ważna jest profilaktyka w kierunku występujących w Brazylii chorób przenoszonych jak komary, takich jak malaria (występująca szczególnie w stanach Acre, Amapá, Amazonas, Rondônia i Roraima) oraz wirusy denga (Brazylia jest jednym z krajów o najwyższej transmisji wirusa) czy zika (bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży). Zarówno w tym celu, jak i dla ustalenia zalecanych w indywidualnym przypadku szczepionek warto na kilka tygodni przed planowaną podróżą odwiedzić specjalistę medycyny tropikalnej.

Co zabrać w apteczce do Brazylii?

O zdrowie podczas podróży najlepiej jest zadbać… jeszcze przed wyjazdem. Szczególnie w przypadku wyprawy tak dalekiej, jak do Brazylii, podczas której nasz organizm będzie narażony na kilka uciążliwości:

 • zupełnie inny od polskiego, gorący klimat;
 • występowanie chorób tropikalnych;
 • gwałtowna zmiana strefy czasowej;
 • długi i męczący lot.

To wszystko czynniki, które ułatwiają infekcję, mogąc negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie podczas podróży. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby być przygotowanym na każdą okoliczność i mieć pod ręką jak najlepiej wyposażoną apteczkę. Co powinniśmy do niej spakować, jeśli szykujemy się na wyjazd do Brazylii?

 • Leki przeciwbólowe,
 • leki przeciwgorączkowe,
 • leki przeciwbiegunkowe,
 • leki przeciwmalaryczne,
 • zapas leków na receptę,
 • repelenty na owady,
 • środki dezynfekcyjne,
 • plastry i opatrunki,
 • kremy z wysokim filtrem,
 • elektrolity,
 • probiotyki.
żarówka
Warto wiedzieć

W celu ochrony przed komarami i innymi owadami warto zabrać nie tylko skuteczne środki, ale i zadbać o odpowiednią ochronę. Szczególnie istotne jest spanie pod moskitierą, noszenie jasnych ubrań zasłaniających ręce i nogi (zwłaszcza na terenach zalesionych), stosowanie klimatyzacji w pomieszczeniach zamkniętych oraz unikanie przebywanie na zewnątrz w okresie największej aktywności komarów (od zmierzchu do świtu).

Kiedy najlepiej jechać do Brazylii?

Szykując się na wyjazd do Brazylii, trzeba brać pod uwagę, z jak ogromnym krajem mamy do czynienia, Jego powierzchnia zajmuje prawie połowę całej Ameryki Południowej, co ma oczywiście znaczenie również w przypadku klimatu. W Brazylii wyróżnić bowiem możemy 3 główne typy klimatu różniące się panującymi tam w ciągu roku warunkami:

 • równikowy na Nizinie Amazonki – wysokie temperatury (30°C w ciągu dnia), niemal 100% wilgotności i bardzo duże opady przez cały rok, ale największe w porze deszczowej (od listopada do maja);
 • tropikalny w centralnej części kraju – chłodniejsza (ok. 25°C w dzień) i mniej deszczowa zima trwa od maja do października, z kolei gorące (ponad 30°C w dzień) i deszczowe lato to okres od grudnia do marca;
 • subtropikalny na południu – upalne lata (ponad 30°C w dzień) i ciepłe zimy (ok. 23°C w dzień), opady przez cały rok.

Wynika z tego, że choć do Brazylii można śmiało podróżować w dowolnej porze roku, najlepszy okres na wyjazd to tamtejsza zima, czyli okres od maja do września. Unikniemy w ten sposób największych upałów i uciążliwych opadów. W okresie letnim, czyli od grudnia do lutego można się natomiast spodziewać najwyższych temperatur i największych tłumów.

Co warto wiedzieć o Brazylii?

 • Oficjalnym językiem w Brazylii jest język portugalski.
 • Walutą w Brazylii jest real brazylijski (1 BRL = 0,85 PLN wg kursu z dnia 01.03.2023).
 • Brazylia obejmuje aż 4 strefy czasowe, im dalej na zachód kraju, tym bardziej trzeba cofać wskazówki względem czasu polskiego. Najmniejsza różnica dotyczy m.in. Rio de Janeiro (4 godziny w zimie, 5 godzin w lecie).
 • Brazylia to 5. pod względem powierzchni i 7. pod względem liczby ludności kraj na świecie.
 • Brazylia zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem bezwzględnej liczby morderstw – rocznie dochodzi do ponad 60 tys. zabójstw.
 • Od kierowców wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, najlepiej przetłumaczonego na język portugalski.
 • W Rio de Janeiro można otrzymać mandat za śmiecenie.
 • W Brazylii stosuje się różne rodzaje gniazdek elektrycznych, dlatego warto zabrać ze sobą przejściówkę.
 • Karnawał w Rio de Janeiro obchodzi się na cztery dni przed Środą Popielcową.
 • Ambasada RP w Brazylii znajduje się w Brasílii (adres: Av. das Nações Qd. 809, Lote 33, CEP: 70423-900, Brasília – DF, tel.: +55 61 3212 8000, e-mail: [email protected]).

Co można zobaczyć w Brazylii?

 • Rio de Janeiro – najsłynniejsze brazylijskie miasto, które słynie w największym stopniu z hucznie obchodzonego karnawału, ale na tym jego atrakcje się nie kończą. Zobaczyć tam można m.in. pomnik Chrystusa Odkupiciela na wzgórzu Corcovado, Głowę Cukru czy słynne plaże Copacabanę i Ipanemę.
 • Iguazu – położone na granicy brazylijsko-argentyńskiej wodospady, które obejmują aż 275 kaskad, których wysokość sięga nawet 80 m.
 • Pantanal – znajdująca się w centralno-zachodniej Brazylii rozległa równina obejmująca największe na świecie mokradła słynące z dzikiej i unikalnej przyrody.
 • Manaus – największe miasto Amazonii, świetny punkt wypadowy dla wszystkich pragnących udać się do brazylijskiej dżungli.
 • Salvador – historyczna stolica Brazylii charakteryzująca się wspaniałą barokową architekturą.
 • Fortaleza – miasto nad Atlantykiem, idealne na spędzenie wakacji na plaży, ale też na podziwianie historycznej zabudowy.
lista

Podsumowanie:

 • Do Brazylii można wjechać na samym paszporcie. Wiza jest wymagana tylko w przypadku podróży, które przekraczają 90 dni.
 • Ubezpieczenie turystyczne do Brazylii powinno zapewniać pokrycie kosztów leczenia do sumy co najmniej 300 000 zł.
 • Przed podróżą do Brazylii nie trzeba wykonywać obowiązkowych szczepień, ale zalecane jest szczepienie m.in. na żółtą gorączkę.
 • W apteczce do Brazylii nie powinno zabraknąć m.in. leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, środków na biegunkę, repelentów czy ochrony przed słońcem.
 • Pogoda w Brazylii zależy od regionu. Wybierając się na południe, najlepiej celować w okres letni, który przypada na miesiące grudzień-luty. Brazylijska zima (maj-wrzesień) to dobry okres na wyjazd dla tych chcących uniknąć upałów i dużych opadów deszczu.
 • W Brazylii warto odwiedzić m.in. Rio de Janeiro, wodospady Iguazu czy równinę Pantanal.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Czy w Brazylii jest bezpiecznie?
Czy przed podróżą do Brazylii trzeba się na coś obowiązkowo zaszczepić?
Czy w Brazylii obowiązują obostrzenia covidowe?