Argentyna – jak przygotować się do podróży?

Argentyna to drugie co do wielkości państwo w Ameryce Południowej, które większości kojarzy się zapewne z tangiem, stekami i mistrzami świata w piłce nożnej. Jest to jednak również kraj mogący pochwalić się bogatą kulturą i historią oraz oszałamiającą przyrodą – turyści na pewno nie będą się tam nudzić. A co powinni wiedzieć przed wyjazdem? Przygotowaliśmy poradnik z najważniejszymi informacjami.

Podróż do Argentyny – paszport i wiza

Od obywateli Polski przyjeżdżających do Argentyny wymagany jest aktualny paszport. Nie ma określonego terminu ważności dokumentu, ale musi on pozostawać ważny przez cały okres pobytu w tym kraju.

Wiza do Argentyny nie jest wymagana, jeżeli czas pobytu w kraju nie przekracza 90 dni. Możliwe jest jednorazowe przedłużenie pobytu o kolejne 90 dni – trzeba w tym celu uzyskać zezwolenie w argentyńskim Urzędzie Migracyjnym. W razie wyjazdu w celu innym niż turystyczny lub na okres powyżej 90 dni może być wymagana wiza. Należy się w tej sprawie kontaktować z Ambasadą Republiki Argentyńskiej w Warszawie (adres: ul. Brukselska 9, 03-973 Warszawa, tel.: 22 617 60 28, e-mail: [email protected]).

Przy wjeździe na terytorium Argentyny turysta może być dodatkowo poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz dowodu posiadania środków finansowych wystarczających na  pokrycie kosztów podróży. Zostaną od niego pobrane dane biometryczne, trzeba także podać adres planowanego pobytu w Argentynie.

uwaga
Uwaga!

W Argentynie na ten moment nie ma żadnych ograniczeń wjazdowych i obostrzeń związanych z COVID-19. Testy przed i po przylocie oraz kwarantanna nie są wymagane od osób zaszczepionych, niezaszczepionych i ozdrowieńców. Szczegółowe i aktualne informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ubezpieczenie turystyczne do Argentyny – ceny już od 7 zł za dzień ochrony

Wypadek lub kłopoty zdrowotne to ostatnia rzecz, jakiej życzymy sobie podczas wakacji, a już zwłaszcza w czasie wycieczki zagranicznej, gdy mogą być one szczególnie uciążliwe. W Argentynie nie będziemy mogli liczyć na wsparcie gwarantowane w ramach karty EKUZ, a choć podstawowa publiczna opieka zdrowotna w tym kraju jest darmowa (również dla cudzoziemców), szpitale zwykle dochodzą zwrotu kosztów od ubezpieczycieli. Warto zatem przygotować się na taką okoliczność, wybierając ubezpieczenie turystyczne o odpowiednio szerokim zakresie ochrony.

uwaga
Warto wiedzieć!

Średni koszt prywatnej wizyty u lekarza w Argentynie to 60 USD.

Co powinna zawierać polisa dla podróżnych do Argentyny?

 1. Ubezpieczenie kosztów leczenia – podstawą każdego ubezpieczenia turystycznego jest pokrycie kosztów leczenia na sumę obejmującą wszystkie wydatki. Na tym elemencie polisy nie warto więc oszczędzać, co w przypadku podróży do Argentyny oznacza sumę ubezpieczenia na minimum 30 000 USD.
 2. Ubezpieczenie akcji ratowniczej – często jest wliczane do kosztów leczenia, więc warto na to zwrócić uwagę w OWU, szczególnie jeśli zamierzamy spędzić w Argentynie aktywny urlop.
 3. Ubezpieczenie NNW – im wyższa jego suma, na tym większe odszkodowanie możemy liczyć w razie doznania uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas pobytu w Argentynie.
 4. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – z niego pokrywane są szkody wyrządzone osobom trzecim przez ubezpieczonego, czy pozostające pod jego opieką dzieci lub zwierzęta.
 5. Ubezpieczenie bagażu – obejmuje koszty w razie zgubienia, zniszczenia lub uszkodzenia bagażu podróżnego. Uwaga: osobnym limitem ubezpieczenia mogą być objęte cenne przedmioty, np. sprzęt elektroniczny.
 6. Ubezpieczenie sportowe – ochrona przewidziana dla aktywnych, zarówno w przypadku rekreacyjnego uprawiania sportu, jak i dla turystów uprawiających bardziej ekstremalne dyscypliny (potrzebne będzie rozszerzenie ochrony).

Jaki jest koszt ubezpieczenia turystycznego do Argentyny? To zależy od wybranych warunków i zakresu ochrony. Podstawowy pakiet o odpowiednio wysokich sumach ubezpieczenia dla podróżujących do Ameryki Południowej można jednak mieć już w cenie ok. 50-100 zł na tygodniowy wyjazd. Ceny podane w tabeli dotyczą jednej dorosłej osoby.

UbezpieczycielWarunki ubezpieczeniaCena polisy
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł.
48 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 1000 zł.
55 zł
mtu24.plKL: 300 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 200 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 4000 zł.
68 zł
Signal IdunaKL: 188 648 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC prywatne: 141 486 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 1000 zł.
78 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł.
89 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (28.02.2023)

A co w przypadku, gdy wybieramy się do Argentyny w większym towarzystwie? Cena ubezpieczenia rośnie proporcjonalnie do liczby ubezpieczonych – około dwukrotnie w przypadku pary podróżnych i około czterokrotnie dla czteroosobowej rodziny.

UbezpieczycielCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
Proama48 zł96 zł183 zł
Generali55 zł110 zł205 zł
mtu24.pl68 zł136 zł272 zł
Signal Iduna78 zł156 zł280 zł
AXA Partners89 zł179 zł331 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (28.02.2023)

Argentyna – szczepienia i profilaktyka przed podróżą

Choć Argentyna to bezpieczny i bardzo atrakcyjny turystycznie kraj, trzeba pamiętać, że mówimy o dalekiej podróży do tropikalnego kraju na drugiej półkuli. Panują tam zupełnie odmienne od polskich warunki klimatyczne, które mogą sprzyjać rozwijaniu się tropikalnych chorób, dlatego przed wyjazdem warto zatroszczyć się o odpowiednią profilaktykę, aby uniknąć późniejszych kłopotów zdrowotnych.

Przed podróżą do Argentyny nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia, jednak dobrze jest wiedzieć o występujących tam chorobach. W przypadku części z nich możliwe jest wcześniejsze zaszczepienie, a przy innych jedynym zabezpieczeniem są higiena, ostrożność i profilaktyka. Na ile to możliwe, starajmy się odpowiednio wcześnie przed wyjazdem skontaktować ze specjalistą ds. medycyny tropikalnej, który może nam polecić wykonanie wskazanych szczepień, bez których znacznie wzrasta ryzyko infekcji.

W Argentynie odnotowywane są m.in. przypadki:

 • żółtej febry przenoszonej przez komary – szczególnie w prowincjach graniczących z Brazylią i Paragwajem (Corrientes i Misiones),
 • zarażenia wirusem Zika szczególnie niebezpiecznym dla kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę,
 • zarażenia wirusem dengi na północy kraju.

Ponadto w Argentynie istnieje ryzyko zachorowania m.in. na przenoszony drogą pokarmową dur brzuszny (tyfus), żółtaczkę typu A i B, tężec, błonicę i krztusiec. Zaszczepić się przed podróżą można również na pneumokoki i meningokoki. W przypadku przenoszonych przez komary wirusów Zika i denga nie istnieją szczepionki – bardzo ważna jest profilaktyka przed ukąszeniami, stosowanie repelentów, moskitier, klimatyzacji i siatek na okna w pomieszczeniach zamkniętych, unikanie przebywania na zewnątrz od zmierzchu do świtu, a także noszenie odzieży z długimi rękawami i nogawkami.

żarówka
Warto wiedzieć

Według CDC Argentyna jest wolna od malarii. Ostatnie przypadki zachorowań odnotowano tam w 2011 roku.

Argentyna – co zabrać w apteczce?

Długa podróż samolotem, zmiana strefy czasowej i klimatycznej, jet-lag – to wszystko może obniżać odporność organizmu i zwiększać prawdopodobieństwo infekcji. Właśnie dlatego tak istotne znaczenie przed podróżą do Argentyny ma właściwe przygotowanie się do pobytu w tym kraju przez zabranie ze sobą odpowiednio wyposażonej apteczki. Co powinno się w niej znaleźć?

 • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • leki przeciwbiegunkowe,
 • zapas stosowanych leków na receptę,
 • środki na owady,
 • środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
 • żele lub chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym,
 • maseczki ochronne na twarz,
 • środki opatrunkowe,
 • kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
 • elektrolity,
 • probiotyki.
żarówka
Warto wiedzieć!

W regionach wysokogórskich w Argentynie można łatwo nabawić się choroby wysokościowej. Przed wyruszeniem na trasę zaleca się odbyć okres kilkudniowej aklimatyzacji.

Argentyna – kiedy najlepiej jechać?

Kiedy jest najlepszy czas na odwiedziny w Argentynie? To zależy od naszych planów dotyczących wypoczynku. Trzeba bowiem pamiętać, że Argentyna to ogromny kraj, który charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym klimatem – od podzwrotnikowego morskiego, przez umiarkowany ciepły, aż do subpolarnego. Na północy kraju lata są bardzo gorące, a zimy suche i umiarkowane. Z kolei im dalej na południe, tym chłodniejsze zimy z opadami śniegu, lata pozostają natomiast ciepłe. Klimat w Buenos Aires może być bardzo gorący i wilgotny – z temperaturami sięgającymi 35°C i wilgotnością ok. 70%.

Ze względu na położenie Argentyny na półkuli południowej, pory roku występują tam odwrotnie niż w Polsce. Oznacza to, że najcieplejszymi miesiącami w roku są grudzień, styczeń i luty – wtedy przypada najlepszy okres na podróż dla osób lubiących upały, średnia temperatura w ciągu dnia wyraźnie przekracza 20°C. Dobre pory na wyjazd to również wiosna i jesień, gdy temperatury są nieco niższe, ale nadal jest ciepło, co zapewnia komfort podczas zwiedzania i górskich wędrówek.

Czerwiec, lipiec i sierpień to w Argentynie okres zimowy – średnie temperatury w ciągu dnia nie przekraczają 15°C, a w górach aż do października trwa sezon narciarski.

Argentyna – praktyczne informacje

 • Oficjalnym językiem w Argentynie jest język hiszpański.
 • Walutą Argentyny jest peso argentyńskie (1 ARS = 0,02 PLN według kursu z dnia 28.02.2023).
 • Zegarki w Argentynie należy przesunąć o 4 godziny do tyłu względem czasu polskiego (5 godzin w lecie).
 • Ponad 40% ludności Argentyny stanowi populacja aglomeracji Buenos Aires.
 • Gniazdka elektryczne w Argentynie są dostosowane do wtyczek z dwoma okrągłymi bolcami (jak w Polsce) lub do wtyczek z trzema prostokątnymi bolcami.
 • Z uwagi na duże odległości w Argentynie rozwinięty jest transport lotniczy. Kraj jest także dobrze skomunikowany pod względem połączeń autobusowych, a w słabszym stopniu kolejowych.
 • W Argentynie nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, ale zaleca się je wyrobić przed podróżą.
 • Przy płaceniu kartami kredytowymi w Argentynie należy okazać ważny paszport.
 • Do tradycyjnych argentyńskich dań zalicza się m.in. empanadas, chimichurri czy zupę locro.
 • Ambasada RP w Argentynie znajduje się w Buenos Aires (adres: Alejandro Maria de Aguado 2870, C1425CEB Buenos Aires, tel.: +54 11 4808 1700, e-mail: [email protected]).

Argentyna – najciekawsze atrakcje

 • Buenos Aires – stolica i największe miasto Argentyny, a także centrum gospodarcze  i kulturalne Ameryki Południowej, w którym na każdym kroku można spotkać ślady kolonialnej historii. Warto odwiedzić m.in. plac Plaza de Mayo, pałac prezydencki Casa Rosada czy reprezentacyjną ulicę Avenida de Mayo.
 • Wodospady Iguazu – położone na granicy między Argentyną i Brazylią kaskady wody o długości 2 km i wysokości nawet ponad 80 m.
 • Perito Moreno – trzeci największy lodowiec na świecie, na którym nieustannie zachodzą będące atrakcją samą w sobie zjawiska naturalne.
 • Ushuaia – najdalej wysunięty na południe kraniec Ameryki Południowej oraz punkt na półkuli południowej, będący stolicą Ziemi Ognistej, która zachwyca przyjezdnych swoim naturalnym pięknem.
 • Aconcagua – liczący 6962 m n.p.m. najwyższy szczyt Andów i Ameryki Południowej, którego zdobycie to wyzwanie dla nielicznych, ale podziwiać go z niższych partii to też wielkie przeżycie.
żarówka
Warto wiedzieć!

Aby wejść na teren Parku Narodowego Aconcagua wymagane jest wykupienie na miejscu dodatkowego ubezpieczenia ze zwyżką obejmującą uprawianie sportów ekstremalnych.

lista

Podsumowanie:

 • Podróżując do Argentyny, trzeba okazać ważny paszport.
 • Wiza do Argentyny na pobyt nieprzekraczający 90 dni nie jest wymagana.
 • Przed podróżą do Argentyny nie trzeba się obowiązkowo szczepić, zalecane są jednak szczepienia na żółtą febrę dla osób wybierających się do północnych regionów kraju.
 • Bardzo ważna przed podróżą do Argentyny jest profilaktyka i zabranie odpowiednio wyposażonej apteczki.
 • Lato w Argentynie przypada na okres od grudnia do lutego. Zima wypada z kolei w miesiącach czerwiec-sierpień.
 • W Argentynie warto zobaczyć m.in. Buenos Aires, wodospady Iguazu i Ziemię Ognistą.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Czy w Argentynie jest bezpiecznie?
Czy na podróż do Argentyny trzeba wyrobić wizę?
Kiedy w Argentynie jest najcieplej?