Wietnam – praktyczny poradnik podróżnika

Planujesz podróż do Wietnamu, ale nie wiesz, jak się do niej przygotować? Szukasz informacji o zasadach wjazdu, szczepieniach i dobrym ubezpieczeniu turystycznym? To wszystko znajdziesz poniżej – przeczytaj, zanim ruszysz w drogę!

Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu

Każdy wyjazd zagraniczny – zwłaszcza ten poza Unię Europejską – powinien być ubezpieczony. Podczas podróży może dojść do wielu zdarzeń, w tym zachorowania i nieszczęśliwego wypadku, które mogą pokrzyżować plany i narazić podróżnego na dodatkowe wydatki – opłaty za leczenie, odszkodowania czy nieprzewidziane zakupy. 

Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance

W skład każdego ubezpieczenia turystycznego na zagraniczny wyjazd wchodzi ubezpieczenie kosztów leczenia. W przypadku wyjazdu do Wietnamu należy wybrać jak najwyższą sumę tego ubezpieczenia. Ubezpieczenie kosztów leczenia często powiązane jest z assistance. Dzięki tej ochronie ubezpieczyciel pokryje koszty:

 • leczenia ambulatoryjnego,
 • hospitalizacji,
 • ratownictwa,
 • transportu medycznego.

Natomiast assistance to szereg świadczeń, które zapewniają wsparcie podczas zdarzeń objętych ochroną, do których może dojść podczas podróży. W jego ramach ubezpieczyciel może zapewnić następujące usługi:

 • transport ubezpieczonego lub jego bliskich,
 • wsparcie informacyjne,
 • pomoc w przypadku kradzieży dokumentów,
 • wsparcie w przypadku opóźnienia lotu,
 • opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi w razie hospitalizacji ubezpieczonego rodzica/opiekuna,
 • pomoc prawnika i tłumacza.

Oferowanych usług może być więcej. Szczegółowych informacji na temat świadczeń i ich wysokości szukaj w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia).

Uwaga!

Wybierz ubezpieczenie kosztów leczenia z wysoką sumą ubezpieczenia powyżej 200 000 zł! 

NNW

Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się podczas podróży do Wietnamu nawet bardzo ostrożnej osobie. Dzięki NNW ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, gdy podróżny dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Należy pamiętać, że wysokość odszkodowania zależy nie tylko od rodzaju uszczerbku na zdrowiu, ale także od sumy ubezpieczenia, od której wylicza się wartość świadczenia – ubezpieczyciele przygotowują specjalne tabele uszczerbków.

OC w życiu prywatnym

Podróżny może być nie tylko poszkodowanym w wypadku, ale również sprawcą zdarzenia. Dzięki OC w życiu prywatnym to ubezpieczyciel zapłaci odszkodowanie za szkody na mieniu i na osobach, które powstały w wyniku działań ubezpieczonego. 

Kiedy takie ubezpieczenie może się przydać? Wystarczy, że nieuważnie będziesz jechał na rowerze po zatłoczonym wietnamskim mieście i potrącisz pieszego lub przypadkowo zniszczysz element wyposażenia w hotelu. Tutaj również zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności – nie licz na wsparcie, gdy pod wpływem alkoholu wyrządzisz szkodę!

Ubezpieczenie bagażu

Podczas podróży tysiące kilometrów od domu może dojść do zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży bagażu. Na zatłoczonych lotniskach w popularnych ośrodkach turystycznych nie trudno o takie zdarzenia. W związku z tym warto mieć także ubezpieczenie bagażu – zazwyczaj suma takiej ochrony to kilka tysięcy złotych.

Rozszerzenia ochrony

Pamiętaj, by rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową (dotyczy kosztów leczenia i NNW) o aktywności, których planujesz się podjąć podczas wyjazdu. W przypadku Wietnamu mogą być one związane z:

 • nurkowaniem,
 • uprawianiem sportów ekstremalnych,
 • wyczynowym uprawianiem sportów.

Dodatkowo oferowana jest klauzula alkoholowa i klauzula chorób przewlekłych.

Cena ubezpieczenia turystycznego do Wietnamu

Sprawdziliśmy przykładową cenę ubezpieczenia turystycznego do Wietnamu dla jednej dorosłej osoby (29 lat), która wybiera się w 7-dniową podróż do tego kraju. Cena obejmuje wyjazd w celach turystycznych – zwiedzanie. Pod uwagę wzięliśmy oferty z suma ubezpieczenia kosztów leczenia powyżej 200 000 zł.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia
You Can DriveKoszty leczenia – 200 000 zł;
NNW – 10 000 zł;
OC – 50 000 zł;
Bagaż – 2 000 zł
44,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 40 000 zł;
OC – 50 000 zł;
Bagaż – 1 000 zł
55,00 zł
ProamaKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 20 000 zł;
OC – 100 000 zł;
Bagaż – 2 000 zł
61,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 30 000 zł;
OC – 100 000 zł;
Bagaż – 2 000 zł
62,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł;
NNW – 50 000 zł;
OC – 250 000 zł;
Bagaż – 3 000 zł
89,37 zł
Signal IdunaKoszty leczenia – 707 430 zł;
NNW – 30 000 zł;
OC – 141 486 zł;
Bagaż – 2 000 zł
107,62 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

W przypadku wyjazdu na dłuższy czas koszt ubezpieczenia turystycznego wzrośnie – stanie się tak także przy kupnie polisy dla większej liczby podróżnych.

Zasady wjazdu do Wietnamu

Wyjazd do kraju leżącego poza Europą, a w szczególności poza Unią Europejską, wiąże się z dodatkowymi wymogami. Jakie dokumenty są niezbędne, by wybrać się w podróż do Wietnamu?

Obostrzenia COVID-19

Na dzień 27.02.2023 roku nie obowiązują obostrzenia związane z COVID-19.

Paszport

Koniecznym warunkiem wjazdu do Wietnamu jest posiadanie paszportu. Minimalna ważność dokumentu to 6 miesięcy. Oznacza to, że nie zostaniesz wpuszczony do Wietnamu, jeśli Twój paszport utraci ważność w przeciągu pół roku od daty wjazdu do tego azjatyckiego kraju.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski podaje, że paszporty tymczasowe są w Wietnamie akceptowane. Bardzo rzadko pojawiają się problemy przy wjeździe na ich podstawie. Dlatego lepiej mieć zwykły paszport, by uniknąć niepotrzebnej niespodzianki.

Wiza

Podróż do Wietnamu wymaga posiadania wizy. Obecnie jedynym sposobem ubiegania się o ten dokument jest skorzystanie z e-wizy, którą wydaje się w celach turystycznych – ważna do 30 dni. To na jej podstawie na przejściu granicznym pracownik Urzędu Kontroli Ruchu Granicznego Wietnamu wydaje pozwolenie na pobyt.

E-wiza do Wietnamu kosztuje 25 USD. Po otrzymaniu dokumentu w wersji elektronicznej należy go wydrukować i mieć przy sobie podczas podróży. Niestety e-wiza nie jest honorowana na wszystkich przejściach granicznych. Podczas podróży z Polski nie powinno być z tym problemów, ponieważ loty odbywają się tylko na największe lotniska w Wietnamie (listę punktów kontroli znajdziesz przy wypełnianiu wniosku o e-wizę).

żarówka
Czy wiesz, że…

Na wietnamską wyspę Phu Quoc można wjechać bez posiadania wizy. Należy mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy oraz dowód wyjazdu w ciągu 30 dni (np. bilet lotniczy). Z wyspy bez wizy nie można pojechać do innych regionów Wietnamu.

Szczepienia do Wietnamu

Przed wylotem do kraju tropikalnego warto udać się do przychodni medycyny podróży, aby porozmawiać z lekarzem na temat przygotowania do wyjazdu i pobytu tam w kontekście szczepień. Najlepiej zrobić to odpowiednio wcześniej – od 6 do 8 tygodni przed planowaną podróżą. 

Obowiązkowe szczepienia

Przed podróżą do Wietnamu nie trzeba wykonywać obowiązkowych szczepień.

Zalecane szczepienia

Oto zalecane szczepienia, których brak nie wiąże się z konsekwencjami prawnymi, ale warto je wykonać, by nie narażać się na zachorowanie:

 • błonica, tężec, krztusiec;
 • WZW typu A;
 • WZW typu B;
 • dur brzuszny,
 • wścieklizna,
 • japońskie zapalenie mózgu.

Zdrowie podczas wyjazdu do Wietnamu

Publiczna opieka zdrowotna w Wietnamie jest na niższym poziomie niż w Polsce. Dlatego w przypadku problemów ze zdrowiem warto skorzystać z usług prywatnych klinik medycznych – mają one swoje placówki w większych miastach. Ponieważ koszt porady medycznej jest wysoki (od 50 do 90 USD), to koniecznie trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty usług medycznych.

Profilaktyka na miejscu

Wietnam to kraj o klimacie zwrotnikowym i równikowym wilgotnym. Występują tam komary i inne owady, które mogą przenosić niebezpieczne choroby. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią ochronę skóry przed intensywnym słońcem. W bagażu powinny się więc znaleźć:

 • preparat na komary,
 • balsam na ukąszenia,
 • żel antybakteryjny,
 • krem do opalanie z filtrem UV SPF 50,
 • czapka z daszkiem bądź kapelusz,
 • okulary przeciwsłoneczne,
 • apteczka podróżna.

Podobnie jak w każdym innym kraju tropikalnym w Wietnamie zaleca się picie wody wyłącznie z butelek i mycie rąk przed każdym posiłkiem. Ostrożnie trzeba podchodzić do posiłków serwowanych na ulicach, ponieważ ich spożycie może skończyć się problemami żołądkowymi.

Apteczka w walizce

Podczas podróży zagranicznej warto mieć ze sobą apteczkę z podstawowymi środkami, takimi jak:

 • leki przeciwbólowe,
 • leki przeciwgorączkowe,
 • leki przeciwbiegunkowe,
 • węgiel aktywny,
 • środek odkażający,
 • plastry z opatrunkiem,
 • bandaż, gazę,
 • elektrolity i probiotyki.

Oczywiście w apteczce powinny się znaleźć również leki zażywane na co dzień. Należy pamiętać, że do kraju można wwieźć leki, których wartość nie przekracza 100 USD (inaczej trzeba wystąpić o zezwolenie Departamentu Zdrowia w danej prowincji).

uwaga
Uwaga!

W Wietnamie obowiązują ograniczenia związane z przywozem leków uzależniających i psychotropowych – można ich wwieźć ilość, która wystarczy na 7 dni i nie przekroczy wskazania w recepcie. Muszą być one w opakowaniach ze składem i datą ważności. Trzeba mieć ze sobą receptę lub list od lekarza w języku angielskim bądź wietnamskim!

Na wietnamskie stronie można znaleźć listę substancji, których przewóz do Wietnamu jest zabroniony – https://vnras.com/xuat-nhap-khau-thuoc-phi-mau-dich/. 

Termin wyjazdu do Wietnamu

Wietnam rozciąga się od Chin na północy do zatoki Tajlandzkiej na południu na długości ponad 1600 km. Nie powinno więc nikogo dziwić, że klimat tego kraju jest zróżnicowany. Dlatego termin wyjazdu powinien zależeć od miejsca, w który się udajemy – choć zazwyczaj zaleca się wyjazd wiosną lub jesienią.

 • Północ Wietnamu (Hanoi, Zatoka Halong) – od grudnia do lutego panują tutaj mroźne i suche zimy, gdy temperatura może spaść nawet do kilku stopni. Natomiast lato jest bardzo gorące, a przede wszystkim wilgotne, co potęguję uczucie duszności i parności. Najlepiej do Hanoi wybrać się w marcu, kwietniu, wrześniu lub listopadzie, gdy jest tam przyjemna słoneczna pogoda.
 • Środkowy Wietnam ( Da Nang, Hue) – najlepsza pogoda w tej części kraju panuje od lutego do sierpnia. Latem temperatury sięgają 30ºC. Zazwyczaj w porze deszczowej pojawiają się tajfuny, których sezon trwa od sierpnia do listopada.
 • Południowy Wietnam (ho Chi Minh, delta Mekongu) – w tej części Wietnamu przez cały rok występują wysokie temperatury i duża wilgotność (klimat monsunowy równikowy). Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia, a deszczowa od maja do listopada. Latem temperatury sięgają 40ºC.

Praktyczne informacje o Wietnamie

Wyjazd do tak odległego kraju może wiązać się z wieloma niespodziankami. Dlatego warto poznać kilka faktów na temat Wietnamu.

Waluta

W Wietnamie płaci się dongami. Na dzień 28.02.2023 roku 1 dong (VND) kosztuje 0,00019 złotego (PLN). Sprawia to, że w Wietnamie w użyciu są banknoty o bardzo wysokich nominałach: od 100 dongów aż do 500 000 dongów.

uwaga
Uwaga!

Walutę można legalnie wymieniać w Wietnamie w bankach, hotelach i na lotniskach!

Gniazdka elektryczne

W Wietnamie gniazda elektryczne mają zbliżone parametry do tych w Polsce, a więc 220 V/50Hz. W wielu miejscach zamontowane są gniazdka, których konstrukcja umożliwia jednoczesne korzystanie z europejskich wtyczek typu “C” oraz amerykańskich typu “A”.

Telefony komórkowe

Przed wyjazdem warto dowiedzieć się, czy Twój operator ma podpisaną umowę roamingową z Wietnamem. Jeśli nie, to na miejscu można kupić kartę pre-paidową, którą rejestruje się na podstawie danych z paszportu. Za 100 tys. VND można wykonać około 40 minut rozmów. Również za tę samą cenę można dokupić internet 3G lub 4G.

Bezpieczeństwo w Wietnamie

Podczas podróży do Wietnamu należy uważać na:

 • intensywny i chaotyczny (z naszej perspektywy) ruch motocykli w dużych miastach,
 • kradzieże kieszonkowe w centrach handlowych,
 • zagrożenie tajfunami w sezonie,
 • strefy zamknięte dla turystów (w tym wojskowe czy obszary górskie z ograniczonym ruchem turystów),
 • przejazdy taksówkami (cenę przejazdu najlepiej ustalić od razu, bo niestety zdarzają się oszusta).
lista

Podsumowanie

 • Dobre ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu powinno zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu.
 • Aby wjechać do Wietnamu, potrzebny jest paszport (ważny min. 6 miesięcy) oraz wiza – obecnie dostępne są e-wizy.
 • E-wiza do Wietnamu ważna jest 30 dni.
 • Wyjazd do Wietnamu nie wymaga wykonania obowiązkowych szczepień (warto wykonać te dodatkowe).
 • Na podróż do Wietnamu należy wziąć preparaty na komary, krem z filtrem UV SPF 50 i żel antybakteryjny.
 • Podczas wyjazdu należy pić wodę z butelek, myć ręce przed posiłkami oraz ostrożnie podchodzić do ulicznych posiłków.
 • W apteczce podróżnej warto mieć między innymi leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe.
 • Do Wietnamu najlepiej lecieć wiosną albo jesienią.
 • Obowiązującą w Wietnamie walutą jest dong.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Czy ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu jest obowiązkowe?
Czy podróż do Wietnamu wymaga posiadania wizy?
Jakie szczepienia trzeba wykonać przed wyjazdem do Wietnamu?