Tajlandia – praktyczny poradnik podróżnika

Ten azjatycki kraj stał się popularnym kierunkiem wyjazdów turystycznych szczególnie w miesiącach, gdy w Polsce dni są krótkie i zimne. Co zabrać na wyjazd do Tajlandii? Czy polscy turyści potrzebują wiz, aby wjechać do tego kraju? A co ze szczepieniami? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o podróży do Tajlandii!

Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii

Podróżując po Polsce, nie musimy się martwić o opłaty związane z leczeniem i kosztami transportu medycznego. Dzięki EKUZ wsparcie publicznej opieki medycznej otrzymamy również w krajach Unii Europejskiej. Jednak w Tajlandii nie możemy liczyć na bezpłatne leczenie, hospitalizację czy akcję ratowniczą na morzu. Dlatego przed wyjazdem koniecznie trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne!

Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance

To podstawa każdego ubezpieczenia turystycznego na wyjazd za granicę. Jest ono również najważniejsze w przypadku wyjazdu do Tajlandii, ponieważ gdy dojdzie do wypadku lub choroby, koszty leczenia mogą być bardzo wysokie. Dzięki temu ubezpieczeniu turysta może liczyć na pokrycie kosztów:

 • leczenia ambulatoryjnego,
 • hospitalizacji,
 • ratownictwa,
 • transportu medycznego.

Z kolei assistance (bardzo często oferowane wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia) zapewnia wiele usług, które będą pomocne, gdy dojdzie do wypadku lub urazu podczas wyjazdu, a także innych zdarzeń, które mogą utrudnić podróż. Do świadczeń oferowanych w ramach assistance podróżnego zalicza się

 • transport ubezpieczonego lub jego bliskich,
 • wsparcie informacyjne,
 • pomoc w przypadku kradzieży dokumentów,
 • wsparcie w przypadku opóźnienia lotu,
 • opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi w razie hospitalizacji ubezpieczonego rodzica/opiekuna,
 • pomoc prawna i tłumacza.

Dokładny zakres usług assistance sprawdzisz w OWU każdego ubezpieczyciela.

Uwaga!

Na wyjazd do Tajlandii warto wybrać ubezpieczenie kosztów leczenia z wysoką sumą ubezpieczenia, która nie będzie niższa niż 200 000 złotych!

NNW

Jest wiele powodów, by wybrać się do Tajlandii. Z pewnością nie zalicza się do nich nieszczęśliwego wypadku, do którego niestety może dojść nawet podczas najlepiej zaplanowanego wyjazdu. Aby otrzymać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, warto mieć w pakiecie ubezpieczenia turystycznego również NNW.

Pamiętajmy, że wysokość odszkodowania z NNW zależy od wysokości sumy ubezpieczenia oraz rodzaju uszczerbku. W ogólnych warunkach ubezpieczenia turystycznego znajdziesz tabelę z dokładną rozpiską, jaki procent sumy ubezpieczenia otrzymasz za konkretny uszczerbek.

OC w życiu prywatnym

Chwila nieuwagi bądź wakacyjne roztargnienie może sprawić, że to podróży spowoduje szkodę. Dzięki OC w życiu prywatnym to ubezpieczyciel zapłaci za szkody na mieniu i na osobach, gdy dojdzie do takiej sytuacji.

Pamiętaj o wyłączeniach w ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym, Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania na przykład za szkody powstałe pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a także wyrządzone umyślnie.

Ubezpieczenie bagażu

Niestety podczas podróży może dojść do uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży bagażu. Dzięki temu ubezpieczeniu będziesz mógł liczyć na odszkodowania za utracony bagaż. Zazwyczaj suma ubezpieczenia bagażu to kilka tysięcy złotych.

Rozszerzenia ochrony

Celem wyjazdu do Tajlandii może być nie tylko zwiedzanie i podziwianie zabytków oraz natury, ale także uprawiania sportów. Jeśli planujesz taki rodzaj aktywności, rozszerz ochronę, by ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW objęło również takie zdarzenia. Ubezpieczyciele oferują dodatkowe rozszerzenia o:

 • nurkowanie,
 • uprawianie sportów ekstremalnych,
 • wyczynowe uprawianie sportów.

W ramach ubezpieczenia turystycznego warto rozważyć także klauzulę chorób przewlekłych (gdy oczywiście chorujesz) i klauzulę alkoholową, gdy zamierzasz podczas wyjazdu do Tajlandii imprezować.

Cena ubezpieczenia turystycznego do Tajlandii

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny ubezpieczenia turystycznego w pełnym pakiecie dla 28-letniej osoby, która wybiera się na tydzień do Tajlandii. W zestawieniu znalazły się oferty, w których suma ubezpieczenia kosztów leczenia miała wysokość co najmniej 200 000 zł.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia
You Can DriveKoszty leczenia – 200 000 zł;
NNW – 10 000 zł;
OC – 50 000 zł;
Bagaż – 2 000 zł
44,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 40 000 zł;
OC – 50 000 zł;
Bagaż – 1 000 zł
59,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 30 000 zł;
OC – 100 000 zł;
Bagaż – 2 000 zł
62,00 zł
ProamaKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 20 000 zł;
OC – 100 000 zł;
Bagaż – 2 000 zł
65,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł;
NNW – 50 000 zł;
OC – 250 000 zł;
Bagaż – 3 000 zł
89,37 zł
Signal IdunaKoszty leczenia – 707 550 zł;
NNW – 30 000 zł;
OC – 141 510 zł;
Bagaż – 2 000 zł
107,62 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Na cenę ubezpieczenia turystyczne do Tajlandii duży wpływ mają wysokości sum poszczególnych ubezpieczeń. Zauważ, że droższe oferty zazwyczaj mają je wyższe, co w razie zdarzenia ubezpieczeniowego będzie się wiązać z wyższym odszkodowaniem lub pewnością, że owa suma starczą na pokrycie wszystkich kosztów leczenia czy hospitalizacji.

Zasady wjazdu do Tajlandii

Każdy podróżny przed wyjazdem za granicę powinien zwrócić uwagę na restrykcje związane z COVID-19, a także na wymagane dokumenty wjazdowe do danego kraju.

Obostrzenia COVID-19

Na dzień 28.02.2023 roku do Tajlandii mogą przyjechać osoby o każdym statusie zaszczepienia. Nie trzeba wykonywać testów przed i po przylocie ani przechodzić kwarantanny. Jedynym obowiązkiem związanym z COVID-19 jest wypełnienie formularza w wersji papierowej po przylocie do kraju

Paszport

Aby przekroczyć granicę Tajlandii, trzeba mieć paszport. Musi on być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu na teren tego azjatyckiego kraju. Paszporty tymczasowe również są akceptowane, jeśli spełniają wskazany powyżej wymóg ważności.

Wiza

W przypadku wyjazdów turystycznych sprawa jest prosta – podróżni z Polski nie muszą wyrabiać wiz, by wjechać na terytorium Tajlandii. Należy jednak pamiętać, że podróż nie może być dłuższa niż 30 dni. Jednak od 1 października 2022 roku do 31 marca 2023 r. okres pobytu może wynosić nawet 45 dni.

Szczepienia do Tajlandii

Przed każdą podróżą warto posiadać komplet szczepień rutynowych oraz przypominających. Do lekarza medycyny tropikalnej czy przychodni medycyny podróży należy się zgłosić od 4 do 6 tygodni przed wyjazdem do Tajlandii.

Obowiązkowe szczepienia

Podróż do Tajlandii nie wymaga obowiązkowego szczepienia.

Zalecane szczepienia

Brak obowiązkowych szczepień nie oznacza, że nie warto zaszczepić się przed podróżą do Tajlandii. Zaleca się wykonanie szczepienia na:

 • błonicę, tężec, krztusiec (przypominające);
 • WZW typu A;
 • dur brzuszny,
 • wściekliznę (u niektórych podróżnych),
 • japońskie zapalenie mózgu,
 • malarię.

Zdrowie podczas wyjazdu do Tajlandii

W Tajlandii nie ma problemu z dostępem do prywatnej opieki medycznej. Za usługi na wysokim poziomie trzeba jednak więcej zapłacić – koniecznie więc wykup ubezpieczenie kosztów leczenia przed podróżą. 

Z kolei publiczna opieka medyczna jest na nieco niższym poziomie (turysta też za nią płaci). Standardowa wizyta kosztuje w granicach 1 000-2 000 batów (THB), co odpowiada około 126-252 złotym. Z kolei hospitalizacja to koszt od 2 000 do nawet 20 000 batów – około 252-2 527 złotych!

Profilaktyka na miejscu

Tajlandia to kraj tropikalny, więc turyści muszą uważać przede wszystkim na komary. Ważna jest także profilaktyka przeciw intensywnym promieniom słonecznym. Dlatego w bagażu powinny znaleźć się:

 • preparat na komary,
 • balsam na ukąszenia,
 • żel antybakteryjny,
 • krem do opalania z filtrem UV SPF 50,
 • czapka z daszkiem bądź kapelusz,
 • okulary przeciwsłoneczne,
 • apteczka podróżna.

Podczas podróży do Tajlandii należy pamiętać o standardowych zaleceniach związanych z higieną:

 • picie wody butelkowanej,
 • dokładne mycie rąk przed posiłkami,
 • unikanie niemytego jedzenia, owoców ze skórką, sałat, a tym bardziej surowego mięsa,
 • ostrożnie podchodzić do jedzenia ulicznego,
 • lepiej nie robić tatuaży.

W Tajlandii można zarazić się dengą (w miastach ze zbiornikami wodnymi, a w szczególności w porze deszczowej) oraz wirusem Zika – bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży i planujących ciąże (chodzi o płód). 

uwaga
Uwaga!

W Bangkoku i Chiang Mai od stycznia do kwietnia występuje okresowe bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza, dlatego warto zabrać ze sobą maseczkę przeciwsmogową!

Apteczka w walizce

Na wyjazd do Tajlandii warto także przygotować apteczkę turystyczną, w której znajdą się podstawowe medykamenty, takie jak:

 • leki przeciwbólowe,
 • leki przeciwgorączkowe,
 • leki przeciwbiegunkowe,
 • węgiel aktywny,
 • środek odkażający,
 • plastry z opatrunkiem,
 • bandaż, gazę,
 • elektrolity i probiotyki.

Do Tajlandii można wwieźć 30-dniowy zapas leków, także tych na receptę. Nie mogą one zawierać substancji kontrolowanych, których listę znajdziesz na https://permitfortraveler.fda.moph.go.th/nct_permit_main/. Leki powinny być w oryginalnych opakowaniach (można sprawdzić ich skład i datę ważności). Turysta powinien także posiadać receptę lub list od lekarza w języku angielskim.

Termin wyjazdu do Tajlandii

Zdecydowanie najlepiej pojechać do Tajlandii, kiedy w Polsce panuje zima, czyli między listopadem a lutym. Wtedy to w całym kraju średnie temperatury dzienne wynoszą około 26ºC, a do tego praktycznie nie ma opadów – to pora sucha.

Od marca temperatury robią się coraz wyższe – dochodzą do 40ºC. Zaczyna się wtedy pora gorąca i sucha. W kolejnych miesiącach nad Tajlandię napływają chmury, które przynoszą monsunowe opady. To czas bardzo wysokich temperatur i wilgotności, czyli wszystko, co oferuje tropikalny klimat.

Tak więc najlepiej do Tajlandii wybrać się w listopadzie, grudniu, styczniu lub marcu. Wtedy to łatwo zmienić zimne i krótkie dni polskiej zimy na słoneczne i ciepłą porę suchą w południowo-wschodniej Azji.

Praktyczne informacje o Tajlandii

Podróż do odmiennego kulturowo kraju w wielu sytuacjach może zaskoczyć. Dlatego warto poznać kilka faktów na jego temat przed wyjazdem. Oto co warto wiedzieć o Tajlandii!

Waluta

Oficjalną walutą Tajlandii jest bat (THB). Na dzień 28.02.2023 jego kurs to 1 THB = 0,13 PLN. Banknoty występują w nominałach 20, 50, 100, 500 i 1000 batów. Natomiast 1 bat to 100 satangów. W kantorach przyjmowane są jedynie banknoty USD, które są w najnowszych edycjach. Te starsze można wymienić w bankach.

Gniazdka elektryczne

W Tajlandii napięcie sieciowe prądu to 220 V przy częstotliwości 50 Hz, a więc jest prawie takie samo jak w Polsce. Co ważniejsze, zdecydowana większość gniazdek elektrycznych ma taki sam standard jak te w naszym kraju.

Świątynie

Wejście do świątyń lub innych miejsc kultu wymaga założenia stosownego ubrania. Kobiety nie mogą wejść tam z odkrytymi ramionami i nogami. Pamiętajmy także, że każdy pomnik Buddy uważany jest za święty, więc nie wolno na nie wchodzić, ani zachowywać się w sposób, który może być uznany za oznakę braku szacunku.

uwaga
Uwaga!

Do Tajlandii nie można wwozić e-papierosów i e-shish oraz wkładów do nich. Za złamanie zakazu grozi grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności!

Bezpieczeństwo w Tajlandii

W niektórych częściach Tajlandii występuje zagrożenie terrorystyczne. MSZ odradza podróży do następujących prowincji: Pattani, Yala, Narathiwat i Songkhla. W innych częściach kraju również należy zachować większą ostrożność – w Tajlandii sytuacja polityczna jest napięta.

Podczas podróży do Tajlandii należy uważać także na:

 • kradzieże uliczne (przy użyciu skuterów),
 • intensywny ruch uliczny (duża liczba wypadków),
 • imprezy w klubach nocnych (dosypywanie narkotyków),
 • oszustwa (np. zawyżone opłaty w taksówkach),
 • silne prądy morskie podczas pływania,
 • występujące trzęsienia ziemi i tsunami.
lista

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii powinno zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia z sumą wyższą niż 200 000 zł.
 • Dodatkowo warto wykupić polisę turystyczną z NNW, OC w życiu prywatnym oraz ochroną bagażu.
 • Podróż do Tajlandii nie wymaga wykonywania testów na COVID-19, lecz należy wypełnić papierowy formularz po przylocie.
 • Turyści z Polski mogą wjechać do Tajlandii bez wizy na 30 dni.
 • Nie ma obowiązku wykonywania szczepień przed podróżą do Tajlandii, ale zaleca się szczepienia na niektóre choroby.
 • Podczas podróży warto mieć ze sobą preparaty na komary oraz ochronę przed słońcem (kremy, czapki, okulary).
 • Apteczka turystyczna powinna znaleźć się w bagażu.
 • W Tajlandii występuje zagrożenie terrorystyczne.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego do Tajlandii?
Czy trzeba kupować ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii?
Kiedy najlepiej jechać do Tajlandii?