Watykan

Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni, siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, to tu rezyduje papież. Watykan to także zbiór zabytków, dzieł sztuki, pięknych budowli.

Bazylika św. Piotra


Najsłynniejsza z owych budowli to Bazylika św. Piotra – drugi co do wielkości kościół na świecie. Bazylika powstała na miejscu pochówku św. Piotra – pierwszego papieża – jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. W środku w kaplicy św. Sebastiana znajduje się grób Jana Pawła II. Wewnątrz bazyliki warto zwrócić uwagę na tablicę z wszystkimi nazwiskami papieży. Do bazyliki wejście odbywa się poprzez bramki kontrolne. Nie wolno wnosić ostrych narzędzi i przestrzegać godnego stroju – zakryte ramiona, kolana. Kontrola ta powoduje kolejki, dlatego też trzeba uzbroić się w cierpliwość. Wejście jest bezpłatne.

Bazylika św. Piotra
Wnętrze bazyliki. Główny ołtarz.
Pomnik św. Piotra – po prawej. Główny ołtarz – na wprost.
Kaplica św. Sebastiana z grobem Jana Pawła II
Tablica upamiętniająca wszystkich papieży

Wchodząc na plac św. Piotra przy bazylice w oczy rzucają się kolumnady Berniniego z postaciami świętych i obelisk. Ja wybrałam się zobaczyć Watykan i bazylikę w niedzielę, bo bardzo chciałam uczestniczyć w Anioł Pański i dostać błogosławieństwo od samego papieża. Przyznam, że zobaczenie papieża Franciszka było największym przeżyciem podczas weekendu w Rzymie. Uczestniczyć w nabożeństwie prowadzonym przez papieża ma ogromną wartość. To po prostu jest niesamowite doświadczenie! Papież odmawia Anioł Pański o godzinie 12 w każda niedzielę z okna gabinetu papieskiego w Pałacu Apostolskim, który znajduje się z prawej strony kolumnady.

Plac św. Piotra 
Pałac Apostolski
Pałac Apostolski – okno gabinetu papieskiego i papież Franciszek

Watykan to także słynne Muzea Watykańskie z Kaplicą Sykstyńską i chyba jeszcze słynniejszym freskiem „Stworzenie Adama”. Ja niestety tam nie byłam. Miałam bardzo ograniczony czas na zwiedzanie Watykanu, a kolejki do wejścia byłby trzy razy takie jak do bazyliki, więc niestety z bólem serca musiałam zrezygnować. Podaję jednak oficjalną stronę muzeum  http://www.museivaticani.va/

Idąc do Watykanu od strony Zamku św. Anioła po drodze mijać będziemy bardzo dużo straganów z pamiątkami – największym powodzeniem cieszą się  różańce za 1,00 Eur. Warto zwrócić uwagę żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej w słynnych, kolorowych strojach.

Gwardia Szwajcarska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o