Dolina Śmierci – co warto zobaczyć?

Road Trip USA to była przygoda życia i choć nigdy nie myślałam o Stanach jako kraju, który chciałam w pierwszej kolejności odwiedzić, tak teraz stwierdzam, że pod względem przyrodniczych doznań Stany Zjednoczone są numerem jeden! Innymi słowy, ilość i niesamowitość parków narodowych powala. Dolina Śmierci leżąca w stanie Kalifornia to jeden z parków narodowych USA, który naprawdę warto zobaczyć. Nie tylko ujmie nas jej wielkość, ale także różnorodność od słonego jeziora poprzez kolorowe niczym paleta artysty formacje skalne.

Dolina Śmierci Badwater

Dolina Śmierci – dlaczego taka nazwa?

Najbardziej suche miejsce Ameryki i jedno z najgorętszych na Ziemi. Dodatkowo w niektórych latach w ogóle tam nie pada. To tutaj w Dolinie Śmierci odnotowano najwyższą temperaturę powietrza, która od 10 lipca 1913 roku nie została pobita. Wynosiła 56,7 stopni Celsjusza. Latem grunt nagrzewa się nawet do 100 stopni Celsjusza. Wchodząc na teren Badwater mija się wielki znak stop z ostrzeżeniem przed gorącem. Przekonałam się na własnej skórze, co oznacza zderzyć się z gorącym powietrzem Doliny Śmierci i mogę stwierdzić, że nazwa nie jest ani trochę przesadzona.

Dolina Śmierci - co warto zobaczyć?

Wspomniałam już, że przekonałam się na własnej skórze o panującej w Dolinie Śmierci temperaturze. Wspomniałam też, że dała mi ona w kość. Otóż właśnie podczas spaceru po Badwater słońce tak piekło, że miałam wrażenie, że zaraz padnę. Powietrze stało w miejscu i wszystko się kotłowało. Pomimo odpowiedniego ubioru, wody do picia, zaczęłam się słabo czuć. Miałam wrażenie, że cała puchnę i zaraz eksploduję! Przede mną zemdlała jedna osoba. Udało mi się dojść do auta. Sytuację trochę ratowały nawilżane chusteczki, które nakładałam na kark. Podsumowując, taka właśnie jest Dolina Śmierci, nie ma z nią żartów.

Dolina Śmierci – co warto zobaczyć?

Badwater

Badwater, czyli słone jezioro w Dolinie Śmierci. Najniżej położone miejsce Ameryki Północnej. To właśnie w jego okolicy odbywa się Ultramaraton. Naprawdę nie wiem, jakim cudem ci biegacze to robią! Badwater w Dolinie Śmierci warto zobaczyć choćby dla białej, solnej struktury, która tworzy ciekawe wzory. Podsumowując, osobiście właśnie wyschnięte Badwater w całej Dolinie Śmierci mnie podobało się najbardziej.

Dolina Śmierci Badwater

Artist’s Palette

Kolejne miejsce w Dolinie Śmierci do odznaczenia z listy warto zobaczyć. Paleta Artystów to formacje skalne, które poprzez zachodzące w nich reakcje utleniania się związków chemicznych mienią się całą paletą barw. W związku z tym mamy np. czerwony kolor poprzez utlenienie żelaza.

Dolina Śmierci Artist's Palette

Devil’s Golf Course

Płaski obszar, który jest tak podziurawiony, że przypomina dołki do piłeczek golfowych. Dołeczki te utworzone są z masy soli i ziemi. Innymi słowy są niesamowicie twarde z ostrymi krawędziami, ale za to tworzą z piekła rodem klimat. Mieliśmy trochę pecha, że słuchaliśmy się nawigacji, a nie oznaczeń i za szybko skręciliśmy. W związku z tym widzieliśmy tylko uboższy fragment Diabelskiego Pola Golfowego. Uczcie się na naszych błędach i kierujcie się znakami!

Dolina Śmierci – jak zwiedzać?

Najlepiej tak, jak my, czyli wypożyczonym wcześniej autem. Opłata za wjazd do Doliny Śmierci jest jak do każdego parku narodowego i wynosi 35$ od auta. Dlatego też najlepiej wykupić kartę America the Beautiful Pass w cenie 80$ na rok za auto. Opłaca się to też bardziej ze względu na zwiedzanie większej ilości parków.  My naszą kartę kupiliśmy właśnie w Dolinie Śmierci w Stovepipe Wells Ranger Station. Jest to pierwsze miejsce, gdzie można kupić ową kartę, jadąc od strony LA drogą 190. Wjazd do parku odbywa się bez takich typowych budek strażników, z jakimi mamy do czynienia w innych parkach. Przez całą Dolinę Śmierci idzie asfaltowa droga, tylko niektóre zjazdy do atrakcji były szutrowe, ale w okresie, w którym byliśmy spokojnie dawało radę przejechać zwykłym, osobowym autem. Przy każdym punkcie są parkingi. Dodatkowo Dolina Śmierci jest też bardzo dobrze oznakowana i niesamowicie ułatwia to zwiedzanie.

Dolina Śmierci
Magnes z Doliny Śmierci
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments