PolishTrip Południe

Wrzesień to mój ulubiony miesiąc. Jako dziecko cieszyłam się, że wracam do szkoły (tak, tak taka dziwna byłam haha), a jako studentka cieszyłam się, że mam jeszcze jeden miesiąc wakacji. Teraz korzystam z każdej wolnej chwili i od razu się pakuję, i wyjeżdżam. Z największych miast Polski do tej pory nie byłam tylko w jednym, więc wybór wrześniowego wypadu padł na Kraków, ale sam Kraków to za mało, więc tak powstało PolishTrip – Oświęcim, Inwałd, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków, Ojców, Klucze z Pustynią Błędowską i Częstochowa.

Magnes z wyprawy PolishTrip

Oświęcim
Zwiedzałam muzeum Auschwitz http://pl.auschwitz.org/z/ Pogoda była okropna, pochmurno, wiało, co jeszcze bardziej potęgowało ponury wygląd i klimat tego miejsca. Ciężko jest opisywać pobyt tam. Chyba każdy przynajmniej raz powinien się wybrać tam i zobaczyć na własne oczy okropność, niesprawiedliwość, okrutność wojny. Miejsca, a właściwie wystawy, które ma mnie działały najbardziej to ludzkie włosy zbierane do produkcji tkanin i siatek, piece do kremacji, dziecięce ubrania i buty, a także księga z nazwiskami pomordowanych, ogromny zbiór nazwisk i jeszcze zdjęcia, całe korytarze zdjęć więźniów obozu. Zwiedzanie indywidualne jest darmowe. Parking 8 zł. Warto dotrzeć tam rano, uniknie się wtedy tłumów wycieczek. 
Inwałd
W Inwałdzie znajduje się Park Miniatur zabytków i największych atrakcji świata http://www.parkminiatur.com. Mamy więc wieżę Eiffla, Taj Mahal, Biały Dom w USA, Big Bena, Chrystusa z Rio, stadion narodowy, zamki, pałace polskich miast, itp. W cenie biletu jest także 5 minutowy seans w kinie 5D. Dodatkową atrakcją jest Warownia. Można zobaczyć jak żyli ludzie w średniowieczu. Wykuć samemu coś z żelaza, ulepić miskę lub jakiegoś stworka z gliny, czy przetestować salę tortu. 
Park Miniatur
Warownia

Wadowice

Miasto Jana Pawła II. Koniecznie trzeba zobaczyć malutki, ale ciekawie zaprojektowany rynek, bazylikę, pomnik Papieża Jana Pawła II i oczywiście spróbować słynnych papieskich kremówek. Ja akurat próbowałam tych z kawiarni Galicjanka http://www.galicjanka.com Pycha!

Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska słynie przed wszystkim z Sanktuarium Maryjno – Pasyjnego.

Kraków
Stolica Małopolski wita nas  Starym Miastem, Kościołem Mariackim, Plantami, Wawelem i Barbakanem oraz przepięknym Kazimierzem. Stare Miasto to przede wszystkim malownicze kamieniczki, ulica Bracka, o której śpiewał Turnau, Kościół Mariacki, z którego grany jest hejnał, Sukiennice z pamiątkami. Przyznam szczerze, że zdecydowanie bardziej zachwycił mnie Stary Rynek we Wrocławiu czy Gdańsku, ale na pewno krakowski ma swój urok chociażby poprzez niezliczone stragany z kwiatami, pamiątkami, obwarzankami, postoje dorożek i … gołębie. Mnie  zdecydowanie zachwycił Kazimierz. Malownicze uliczki z kawiarniami, restauracjami, Żydzi spacerujący w typowych dla nich strojach, synagogi, żydowskie cmentarze… Kazimierz ma niezaprzeczalny urok. Tutaj wszystko ma swoje miejsce nawet urwany tynk ze ściany. Można powiedzieć, że Kazimierz jest magiczny.
W Krakowie warto założyć konto i skorzystać z rowerów miejskich. Ułatwią zwiedzanie miasta. Jednak sama aktywacja konta trwa około 24 godzin, więc lepiej takie konto założyć przed wyjazdem.
https://kmkbike.pl

Kopiec Kościuszki
Stare Miasto
Stare Miasto
Stare Miasto – Sukiennice
Stare Miasto – gołębie 🙂
Stare Miasto – Kościół Mariacki
Stare Miasto
Stare Miasto – Sukiennice
Stare Miasto
Stare Miasto
Stare Miasto
Wawel
Wawel
Smok wawelski 
Wisła
Kościół na Skałce
Kościół na Skałce
Kościół na Skałce
Kościół na Skałce
Kościół na Skałce
Kazimierz
Kazimierz
Kazimierz – cmentarz żydowski
Kazimierz
Kazimierz – synagoga
Kazimierz – cmentarz żydowski
Barbakan
Stare Miasto
Stare Miasto
Stare Miasto – Kościół Mariacki
Wisła

Ojców
Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Warto wybrać się tam w okresie jesiennym. Musi być tam przepięknie, kiedy liście mienią się kolorami. Ojców to oaza spokoju, ciszy. Warto zobaczyć Maczugę Herkulesa, Zamek na Pieskowej Skale (teraz tylko z zewnątrz, gdyż jest remontowany), Kaplicę na Wodzie ze źródełkiem, Jaskinię Łokietka – cudo natury, da się poczuć klimat miasta Krasnoludów z Władcy Pierścieni :), Bramkę Krakowską, zamek w Ojcowie, a także warto wybrać się na Tarasy przy stawach i spróbować pstrąga lub chociaż po leżakować i złapać ostatnie promienie słońca.

Źródełko
Kaplica na Wodzie
Kaplica na Wodzie
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy – Brama Krakowska
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
Ojców
Ojcowski Park Narodowy
Stawy
Zamek Ojców
Zamek na Pieskowej Skale
Maczuga Herkulesa

Klucze – Pustynia Błędowska
Chyba najgorzej oznakowane miejsce na ziemi, gdyby nie pomoc mieszkańców Kluczy w życiu bym jej nie znalazła. Remont drogi spowodował objazdy, a nikt nigdzie na raczył oznakować, gdzie owa atrakcja się znajduje. Najpierw pustynię podziwiać można z punktu widokowego Czubatka, a potem udać się na nią szlakiem przez las. Sama pustynia nie jest raczej zachwycająca, że zapiera dech w piersi, ot, dużo piasku, nie za czystego, trochę gałązek, większych konarów, zarasta. Warto zobaczyć, ale żeby mówić o niej Sahara, to przesada 🙂

Częstochowa
W Częstochowie byłam razy kilka, ale nigdy na dożynkach i podczas wizyty Prezydenta 🙂 Ogólnie gwarno, tłoczno, pełno straganów, ale do Skarbca, Bazyliki i aby zobaczyć cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej dostałam się bez problemu. Jasną Górę warto zobaczyć nie tylko ze względów religijnych, ale także historycznych.  

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o