Paqueta – wyspa w Rio de Janeiro

Plan pobytu w Rio zakładał odwiedzenie jakiegoś fajnego miejsca poza miastem. Co więc warto zobaczyć jeszcze w Rio? Wybór padł na ponoć przepiękną plażę Prainha, do której jeździł Surf Bus z miasta. Niestety, jak to z planami na ostatni guzik zapiętymi bywa, rozpinają się. Okazało się, że wycofali się sponsorzy Surf Busa i za drogo taksówką, z autobusami ciężko, więc poszukaliśmy alternatywy. W czeluściach Internetu wszyscy polecali Ilha Grande, ale jak wiecie u mnie pływanie statkami, promami, okrętami, łódkami kończy się katastrofą, więc unikałam tematu, jak diabeł święconej wody. Ostatecznie wybór padł na coś, gdzie pojedzie się szybko, tanio i zobaczy się coś interesującego – wyspa Paqueta – weekendowa wyspa wypoczynku zamożniejszej części mieszkańców Rio. Z Ilha Grande zrezygnowałam, bo płynie się dłużej, a widok rajskich plaż zapewniły mi Karaiby, a na Paquecie rośnie za to jedyny w Ameryce Południowej… baobab i to dla tego barczystego przystojniaka zdecydowałam się nawet na płynięcie promem. Ot, kobieca przewrotność i logika!

Na wyspie na próżno szukać rajskich widoków, ale na pewno znajdziecie spokój, ciszę od zgiełku miasta, wiecznego ruchu. Jest kilka  restauracji, sklepów, mały kościołek, park, nie ma aut (nie licząc śmieciarki), są tylko rowery i skutery, nie ma plaży z piaskiem jak mąka, ale jest usłana milionem muszli, nie ma licznych pochyłych palm, ale jest baobab. Pojęcie raju jest względne, dla mnie po długich, pędzących dniach w Rio, na wyspie spokój był na wagę złota. Spędziliśmy tam cały dzień snując się między domkami letniskowymi, zbierając muszle na plaży. Widzieliśmy baobab, uciekaliśmy przed bandą pazurczatek, a na promie powrotnym podziwialiśmy piękny zachód słońca.

Widok z promu na Rio

 

Paqueta

 

Paqueta

 

Paqueta – a jednak jest jakaś wygięta palma!

 

Plaża z muszlami – Paqueta

 

Paqueta

 

Baobab

 

Baobab

 

Baobab

 

Paqueta

 

Paqueta

 

Paqueta

 

Paqueta

 

Paqueta

 

Paqueta

 

Paqueta

 

Paqueta

 

Paqueta

 

Kościół – Paqueta

 

Kościół wnętrze – Paqueta

 

Paqueta

 

Widok na Rio z promu na Paquetę

 

Rio de Janeiro – widok z promu powrotnego z wyspy

 

Zachód słońca nad Rio widok z promu powrotnego

 

Widok na miasto z promu

 

Most na zatoką – w drodze na wyspę

 

Paqueta – widok z promu

 

Paqueta

Informacje praktyczne:
– na wyspę płynie prom z portu w Rio Praca XV do portu na wyspie Paqueta Praca Pintor Pedro Bruno
– wszystko jest bardzo dobrze oznakowane, chociaż napisy tylko po portugalsku, pismo obrazkowe jednak dało radę
– koszt biletu w 2017 to niecałe 6 R$ na osobę dorosłą w dwie strony, ale TUTAJ znajdziecie bieżące informacje, godziny kursowania i ceny

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o