Londyn i Luton

Stolica Wielkiej Brytanii i „stolica” naszych rodaków na angielskiej ziemi.


LONDYN

W Londynie byłam w odwiedzinach u znajomych lub  służbowo, więc na temat kosztów milczę, pisać drogo – tanio nie mogę, bo zawsze wszystko ktoś mi opłacił. Mogę jednak napisać, że miasto ciekawe, zróżnicowane kulturowo, warte zobaczenia, choćby dla chyba największych symboli Londynu – Big Bena, Tower Bridge, London Eye i słynnych czerwonych autobusów.
W Londynie (jak do tej pory jedynym mieście) korzystałam z metra. Nie lubię komunikacji miejskiej. Dla mnie jedyną i prawidłową formą zwiedzania miasta są piesze wędrówki, jednak tutaj przyznam, że metro można uznać za element do zwiedzania. Londyn jest zatłoczony. W metrze ogrom ludzi, bardzo ciasno. Gołym okiem widać pośpiech, dosłowne szaleństwo. Nikt na nikogo nie zwraca uwagi, a było dość ciekawie i kolorowo. Chłodny październik, a ludzie w japonkach, letnich sukienkach i np. futrze, czy też pani, która wyglądała jakby już na Sylwestra szła 🙂 Przy Big Benie ochoczo spacerowały pary niczym wyjęte ze zdjęcia pt. Royal Ascot, czyli kapelusze, fraki, garsonki. Na placu niedaleko London Eye odbywają się pokazy przebierańców i tak można spotkać: Michaela Jacksona, Charlie Chaplina, anioły, demony, a nawet samą królową.  Miałam to szczęście, że ilekroć stolicę Wielkiej Brytanii zwiedzałam uniknęłam deszczu, ale chmury na londyńskim niebie są zawsze i są piękne, co widać na poniższych zdjęciach..
Konieczne do zobaczenia:
– Big Ben
– Westminister
– Tower Bridge
– London Eye
– Harrods
– Hyde Park
– Pałac Buckingham
– China Town
– Plac Piccadilly
Tower Bridge
Big Ben
London Eye
LUTON
Miasto duże. W dużej mierze zamieszkałe przez Polaków i Pakistańczyków. Ogólnie w mieście ma się wrażenie jakby się w ogóle Polski nie opuściło: polskie sklepy, polskie restauracje, polski język da się słyszeć dookoła.  Z Polski jest mnóstwo połączeń tanich linii lotniczych na lotnisko w Luton, a stąd otwarta droga do zwiedzania Londynu – bezpośrednie połączenia autobusem z lotniska do centrum Londynu, czy też pociągiem (należy dokładnie zwrócić uwagę, jaki bilet się kupuje i w jaki pociąg wsiada, bo my przez pomyłkę wsiedliśmy w pociąg pospieszny mają bilet na zwykły i mandacik na dworcu w Londynie w wysokości 30 funtów od osoby :/ ).
W Luton mamy piękny rynek z ratuszem, duże centrum handlowe The Mall, liczne puby i taką typową zabudowę angielską, a więc połączone domy z czerwonej cegły (oczywiście poza ścisłym centrum). 
Lotnisko w Luton
Luton – Diabelski Młyn przy centrum handlowym
Luton
Luton
Luton – polski akcent
Garść informacji praktycznych i inspirujących:
1. Aby skorzystać z London Eye trzeba uzbroić się w cierpliwość – kolejki, ogromne kolejki.
2. The Tube, czyli londyńskie metro jest bardzo rozbudowane – linii 12 i stacji 275, więc warto zaopatrzyć się w mapkę (dostępna za darmo na stacjach) i trochę ją postudiować, żeby się nie pogubić.
3. Warto przyjść pod Pałac Buckingham w czasie zmiany warty (11:30 codziennie od kwietnia do lipca, pozostałe miesiące co drugi dzień).
4. China Town jest zdecydowanie najpiękniejsze wieczorem.
5. Naprawdę warto spróbować w jednym z angielskich pubów piwa z beczki i słynnych chips and fish. Ja akurat byłam w takim pubie w Luton, ale myślę, że w samym Londynie w każdym pubie będzie tak samo klimatycznie. Polecam bardzo taką formę spędzenia wieczoru, a jeszcze jak w telewizji poleci mecz i trafimy na kibiców, to gwarantuję, że będzie to bardzo udany i wesoły wypad 🙂 Ja byłam w The Brewery Pub.
6. W Luton polecić mogę też restaurację Desert’s Rose –  bardzo dobra kuchnia – typowo arabska, więc nie ma alkoholi i wieprzowiny. Dania smaczne, odpowiednio doprawione, apatycznie podane. W osobnej sali można skorzystać z sziszy. Lokal klimatyczny – ściany przyozdobione dywanami, arabska muzyka  w tle. Przychodzi tam naprawdę dużo ludzi, nie tylko narodowości arabskiej, więc za stolikiem trochę się czeka, ale naprawdę warto.
Londyn nocą
Big Ben i słynne czerwone budki telefoniczne
Plac Piccadilly
Westminister nocą
Londyn – nowoczesne biurowce
London Eye
Buckingham Palace
London Eye i kolejki 🙂
Londyńskie biurowce
Kolejne biurowce

 Zdjęcia czerwonych autobusów:

+
+

Czas wracać 🙁

Magnes z Londynu
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments