Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado?

Dlaczego Warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado? Dlatego, że zapewniam Was – będzie to najbardziej spektakularny widok w Waszym życiu. Widziałam już trochę, ale to właśnie stojąc na brzegu Wielkiego Kanionu Kolorado doznałam efektu wow i musiałam zbierać szczękę z podłogi. Żadne, ale to żadne zdjęcie nie odda uroku Wielkiego Kanionu Kolorado.

Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado?

Jak powstał Wielki Kanion Kolorado?

Wielki Kanion Kolorado (Grand Canyon) to przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA przez Płaskowyż Kolorado. Istnieją różne hipotezy na temat powstania kanionu. Najbardziej rozpowszechniona to ta mówiąca, że proces powstawania był wydłużony w czasie. Według niej kanion zaczął powstawać w zachodniej części obecnego przebiegu 17 mln lat temu, natomiast wschodni kraniec ukształtował się 5–6 mln lat temu. Kolejne miliony lat to pogłębianie kanionu przez rzekę, ale bez zmian długości kanionu. Według tej wersji rzeka Kolorado żłobiła kanion w miarę jak płaskowyż Kolorado się podnosił. Tę tezę powstanie kanionu rozpowszechnił poprzez swoje badania Clarence Dutton. 

Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado? Odpowiedź numer 1 – podziwiajmy to, co kształtowało się przez miliony lat.

Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado?

Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado?

Gdzie jest Wielki Kanion Kolorado?

Wielki Kanion znajduje się w USA w stanie Arizona. Za jego początek uznaje się Lee’s Ferry – mała przystań około 12 km od Page, w okolicach jeziora Powell (granica z Utah). Natomiast koniec kanionu to rejon około 20 km od jeziora Mead (granica z Nevadą).  Wielki Kanion Kolorado ma długość 446 km, szerokość od 800 m do 29 km i głębokość 1,6 km.

Jak dojechać do Wielkiego Kanionu Kolorado?

Najlepiej zwiedzanie Wielkiego Kanionu Kolorado zacząć od Visitor Center, czyli Grand Canyon Village, do którego z kolei najprościej dojechać z miasteczka Williams drogą 64. Samo Williams to niesamowicie urokliwe miejsce, które znajduje się na historycznej trasie Route 66. W Williams można też zatankować auto czy zakupić produkty spożywcze. Wybierając tę opcję docieracie do South Rim. Natomiast drogą 67 dojedziecie do North Rim. Wielki Kanion leży na terenie parku narodowego, dlatego też trzeba zakupić kartę wstępu. Najlepiej od razu zakupić roczny wstęp w wysokości 80$ za auto tj. America the Beautiful Pass. Nasza trasa do Wielkiego Kanionu wiodła właśnie przez Williams. Wyjechaliśmy z Las Vegas i później jechaliśmy do Page.

Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado? Odpowiedź numer 2 – przy okazji przejedziemy się też słynną Route 66.

Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado?

Kiedy zwiedzić Wielki Kanion Kolorado?

Wielki Kanion można zwiedzać cały rok. Trzeba się jednak liczyć z zamkniętymi drogami czy szlakami. My wybraliśmy się w kwietniu i North Rim było zamknięte. Można zejść wyznaczonymi szlakami w dół kanionu. Zapewne jest to niezwykłe doświadczenie. Mi udało się zejść tylko kawałek. Niestety nabawiłam się kontuzji kolana i praktycznie ledwie wskrobałam się do góry. Już tak mam, że zawsze jakoś źle stanę. Przy szlakach są też oznaczenia, np. ile wody zabrać, jak się ubrać, bo temperatury potrafią być bardzo zmienne. Będąc w dole kanionu i patrząc na jego wielkość, człowiek czuje się jak mrówka. Na bieżąco wszystkie informacje dotyczące Wielkiego Kanionu Kolorado można sprawdzać na oficjalnej stronie —> TUTAJ. Z Las Vegas organizowane są loty helikopterem nad Wielkim Kanionem.

Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado?

 

Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado?

Jak zwiedzić Wielki Kanion Kolorado?

Wszystko zależy ile czasu na zwiedzanie Wielkiego Kanionu sobie wyznaczamy. My mieliśmy w sumie jeden dzień i dlatego skupiliśmy się na South Rim. Poza tym i tak w kwietniu North Rim było jeszcze zamknięte. Odpowiadając jednak na pytanie, najlepiej korzystać z shuttle busów, które bezpłatnie przewożą turystów między punktami widokowymi. My właśnie startowaliśmy od Grand Canyon Village. Auto zostawiliśmy na parkingu. Między punktami widokowymi poruszaliśmy się też pieszo. Przy Wielkim Kanionie praktycznie cały czas jest asfaltowa ścieżka.

Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado? Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado?

Punkty widokowe Wielki Kanion Kolorado

Wśród punktów widokowych Wielkiego Kanionu Kolorado można wymienić choćby Mather Point, Yavapai Point, Hopi Point, Yaki Point, Grandview Point oraz Desert View Watchtower. W zachodniej części kanionu znajduje się słynne Skywalk. My akurat pominęliśmy tę atrakcję. Swoją przygodę z Wielkim Kanionem zaczęliśmy od Bright Angel Trailhead i to już tutaj Wielki Kanion okazał się dla mnie jedną z największych atrakcji Road Trip USA i był iskierką wielkiej miłości do Arizony.

Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado? Odpowiedź numer 3 – dla widoków, który wryją się w pamięć i serce. Niezapomniane i wprost nieziemskie przeżycie!

Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado? Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado? Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion Kolorado?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pan z Koszmarnewakacje.pl
Pan z Koszmarnewakacje.pl
1 rok temu

Potwierdzam! Kanion rzeczywiście jest rewelacyjny i zdjęcia w niewielkim stopniu są w stanie oddać jego piękno. Też sobie odpuściłem Skywalk – pamiętam, że odrzuciły mnie kosmiczne ceny (za wszystko: wstęp do rezerwatu, wejście na kładkę, zrobienie zdjęcia etc) i mój lęk wysokości 😉 Zamiast tego skoczyłem do Sedony – to też bardzo fajne miejsce, oddalone od Williams o zaledwie 60 mil.