Co zobaczyć w Utah? Zion Park, Bryce Canyon, Monument Valley

Co zobaczyć w Utah? Wszystko! Ten malowniczy stan słynący z czerwonej ziemi oferuje nam niezapomniane widoki. Po Arizonie jest zdecydowanie moim kolejnym ulubionym regionem Stanów Zjednoczonych (jak na razie). Podczas naszego Road Trip USA w Utah udało nam się spędzić trochę czasu i podziwiać Zion Park, Bryce Canyon i Monument Valley. Swoją drogą czerwonej ziemi z Utah nie pozbędziecie się łatwo. Nawet motele mają informacje, aby nie używać ręczników do czyszczenia butów – ziemia i tak nie zejdzie, a ręcznika szkoda. Moim sandałom dopiero porządne pranie w pralce pomogło 🙂

Co zobaczyć w Utah

Co zobaczyć w Utah? Zion Park

Co to jest Zion Park?

Zion Park to narodowy park USA położony w stanie Utah. W parku podziwiać można urwiska skalne, rzeki, wodospady. Park upodobali sobie także wspinacze. Największa atrakcja to Zion Canyon. Nazwę Zion (Syjon) nadali mu mormońscy osadnicy. Przez park idzie droga Zion Canyon Scenic Drive, z której można podczas jazdy podziwiać piękno parku (w okresie od marca do października zamknięta dla prywatnych samochodów). Teren parku przecina głęboka dolina rzeki Virgin. Podsumowując Zion jest niesamowicie malowniczy.

Co zobaczyć w Utah? Zion Park

Punkty widokowe Zion Park

W Zion Park zaliczyliśmy trzy punkty widokowe: Canyon Overlook – moim zdaniem najlepszy, Weeping Rock i Riverside Walk. Niestety ze względu na zagrożenie powodziowe nie dane nam było przejść szlakiem Narrows, a z powodu na spadające odłamki skalne zamknięte był szlak do Hidden Canyon.

Canyon Overlook

Długość szlaku to około 1,6 km. Czas przejścia to mniej więcej godzina w dwie strony. Szlak jest dość prosty, ale czasami idzie się na krawędzi skał, po śliskich kamieniach albo trzeba po kilku się lekko wspiąć. Niemniej nie określiłabym go jako trudnego i skomplikowanego. Na końcu szlaku czeka nas piękny widok na dolinę i krętą drogę numer 9. Nam akurat udało się go przejść pod koniec naszego dnia. Praktycznie był pusty więc nikt ani nic nie zakłócił nam widoków.

Co zobaczyć w Utah? Zion Park

Weeping Rock

Raczej asfaltowa ścieżka spacerowa niż szlak. Z przystanku idzie się raptem z 10 minut. Nie jest to jakiś spektakularny punkt widokowy. Weeping Rock to skała, z której ciągle cieknie woda. Stojąc we wnętrzu skalnej półki kapie nam ona na głowę, ale przynajmniej widok na dolinę ładny i jeszcze łatwo tu o spotkanie saren.

Riverside Walk

Żeby dotrzeć na szlak, trzeba wysiąść z shuttle busa na ostatnim przystanku. Szlak ma długość około 3,5 km. Idzie się cały czas asfaltową, prostą ścieżką wzdłuż rzeki. Na końcu ścieżki zaczyna się własnie szlak Narrows – niestety podczas naszego pobytu zamknięty z powodu zagrożenia nagłą powodzią. Ze szklaku można w każdej chwili zawrócić. Po drodze co chwilę napotykaliśmy wiewiórki.

Informacje praktyczne

Po parku jeździ się bezpłatnym shuttle busem. Jednak w okresie zimowym jest możliwy wjazd własnym autem. Auto zostawiliśmy na parkingu przy Visitor Center. Pomimo wczesnej godziny ledwie udało nam się znaleźć miejsce. Dodam, że na szczęście nie staliśmy w ogromnych kolejkach do shuttle busów, a wiemy, że czasami ma to miejsce. Przy Visitor Ceneter jest sklep z pamiątkami, restauracja, toalety. Zresztą te ostatnie są na każdym przystanku. Kierowca busa informuje, który przystanek to punkt początkowy jakiego szlaku. Natomiast swoim autem można podjechać na parking przy wejściu na Canyon Overlook. Na oficjalnej stronie Zion Park są zawsze bieżące informacje o zamkniętych szlakach, alertach pogodowych, itp. Innymi słowy warto na stronę zaglądać.

W Zion Parku są trzy kempingi. My akurat nie korzystaliśmy z tej formy noclegu w żadnym parku, więc ciężko mi się wypowiadać. Jednak z tego, co udało mi się ustalić, to Zion jest niesamowicie popularnym miejscem i w związku z tym większość kempingów jest praktycznie cały okres od marca do listopada zajęta. Podsumowując, bieżące informacje dot. kempingów i ich rezerwacji najlepiej sprawdzać tutaj —> KLIK.

 

Co zobaczyć w Utah? Zion Park

Przy wjeździe do parku Zion, czy jakiegokolwiek innego najlepiej zaopatrzyć się w kartę America the Beautiful Pass, która umożliwia wjazdy do wszystkich parków przez rok, a kosztuje 80$ za auto.

Co zobaczyć w Utah? Bryce Canyon

Co to jest Bryce Canyon?

Niech Was nazwa nie zwiedzie, bo Bryce Canyon kanionem na pewno nie jest. Nie płynie przez niego żadna rzeka. Jest za to kolejnym przepięknym parkiem w Utah. Obok Wielkiego Kanionu i Horseshoe Bend, Bryce mogłabym podziwiać godzinami. Bryce powstał wskutek erozji termicznej i chemicznej. Przez ponad 200 dni w roku w parku panują naprzemiennie temperatury dodatnie i ujemne. Woda raz spływa po skałach, raz zamarza, rozszerzając je i krusząc. Kwasowy odczyn wody rozpuszcza skały wapienne. Te procesy dają niesamowite formacje skalne. Podsumowując, najpiękniejszy obraz to czerwień skał plus błękit nieba – bajka!

Co zobaczyć w Utah? Bryce Canyon

Punkty widokowe Bryce Canyon

Zostawiliśmy auto na parkingu przy Bryce Lodge i dosłownie krótki spacerek dzielił nas od zobaczenia niesamowicie pięknego miejsca, jakim bezsprzecznie jest Bryce Canyon. Praktycznie to co zobaczyłam na dzień dobry starczyłoby mi! Bryce podobnie jak na przykład Horseshoe Bend zwala z nóg. Zrobiliśmy sobie mały spacer od Sunrise Point do Queens Garden Trail i z powrotem. Niestety nie udało nam się zrobić pętelki do Sunset Point, bo szlak Navajo Loop był zamknięty ze względu na oblodzenia szklaku. Podsumowując nie przeszliśmy dużo, ale wystarczająco, aby nacieszyć oko.

Co zobaczyć w Utah? Bryce Canyon Co zobaczyć w Utah? Bryce Canyon

A czemu nie poszliśmy jeszcze dalej? Otóż wcześniej schodząc kawałek w dół wielkiego Kanionu coś przeskoczyło mi w kolanie. Ból był taki, że ledwie udało mi się wejść z powrotem. Niestety też nie przeszedł szybko i najzwyczajniej w świecie po tym wydarzeniu większe spacery po Bryce Canyon mnie przerażały. Dodatkowo już po prostym terenie wybraliśmy się jeszcze na Sunset Point. Tutaj już spokojnie przy barierkach podziwiliśmy Bryce w całej okazałości.

Co zobaczyć w Utah? Bryce Canyon Co zobaczyć w Utah? Bryce Canyon Co zobaczyć w Utah? Bryce Canyon

Informacje praktyczne

Tak jak w przypadku parku, Zion dobrze być zaopatrzonym w roczną kartę wjazdową do parku – po prostu wychodzi taniej. Przy wjeździe zaopatrzeni zostaliśmy w mapki z rozpiską shuttle busów i punktów widokowych. Warto na bieżąco sprawdzać informacje na oficjalnej stronie Bryce Canyon. Podawane tam są alerty pogodowe czy informacje dotyczące szlaków oraz kempingów.

Co zobaczyć w Utah? Monument Valley

Co to jest Monument Valley?

Monument Valley, czyli Dolina Pomników tak naprawdę doliną nie jest. Za to jest to obszar, na którym erozja stworzyła formy skalne  w postaci iglic, gór stołowych. Monument Valley leży na granicy stanów Utah i Arizona. W całości należy do rezerwatu Indian Nawaho. W związku z tym nie obowiązuje tutaj karta America the Beautiful Pass. Trzeba dokonać opłat osobno, np. wjazd samochodem 20$. Jednak każda cena jest warta, aby poczuć prawdziwy Dziki Zachód.

Co zobaczyć w Utah? Monument Valley Co zobaczyć w Utah? Monument Valley

Punkty widokowe Monument Valley

Mam żal, że nam dane było zobaczyć Monument Valley praktycznie tylko z okiem samochodu i gdzieś z oddali. Udało nam się tylko odhaczyć Forest Gump Point. Niestety słońce zaszło, zrobiło się ciemno i trzeba było uciekać dalej, do Page w Arizonie. Czuję ogromny niedosyt, jeśli chodzi o Dolinę. Innymi słowy – mam powód do powrotu!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments