Co warto zobaczyć w Porto?

Co warto zobaczyć w Porto? Całe miasto! Dla mnie właściwie to Porto było głównym wyznacznikiem wyjazdu na kraniec Europy. Nie pomyliłam się. Porto miało wszystko to, co kocham: ludzi, słońce, pyszną kuchnię, wino, którego smaku nigdy nie zapomnę… Miało w sobie takie życie, tętno, które porywało i w jego rytm zwiedzanie i obcowanie z miastem samo przychodziło. Porto to mój europejski faworyt wśród miast.

co warto zobaczyć w Porto

Co warto zobaczyć w Porto – Ribeira

Ribeira to historyczne centrum Porto wpisane na listę UNESCO. Jest to niesamowicie klimatyczne i urokliwe miejsce. Kolorowe fasady budynków, knajpki, małe kawiarnie, wąskie uliczki – to wszystko tworzy niezapomniany klimat. Wydaje mi się, że najpiękniejszy obrazek z Porto to właśnie taki obejmujący Ribeirę i słynny most Ponte Dom Luis I. To tutaj, podczas spaceru, w jednym małym, praktycznie nie rzucającym się w oczy sklepiku, degustowałam wino o głębokim, aromatycznym bukiecie. Wino, którego potem przewiozłam siedem butelek w malutkiej walizce, która po tym wyjeździe skończyła swoje  podróżnicze życie.

co warto zobaczyć w Porto co warto zobaczyć w Porto

co warto zobaczyć w Porto

co warto zobaczyć w Porto co warto zobaczyć w Porto

Co warto zobaczyć w Porto – Ponte Dom Luis I

Są takie miejsca, które widziało się raz w życiu, przelotem i ten obraz zapisał się bardzo mocno, tkwi w głowie i każdą cząstką chce się to miejsce odwiedzić. Niezaprzeczalnie  takim obrazem w moim przypadku był Ponte Dom Luis I. Rozpoznawczy symbol miasta łączący brzegi rzeki Douro o całkowitej długości 385,25 metrów. Most powstał w latach 1881-1886. Okolice mostu zachwycają. Warto pospacerować i po samym moście – zarówno po górnej, jak i dolnej kondygnacji. Może to będzie też Wasz idealny moment: piękny widok, łodzie płynące po rzece, słońce odbijające się od tafli wody. Coś wspaniałego!

co warto zobaczyć w Porto co warto zobaczyć w Porto co warto zobaczyć w Porto

Co warto zobaczyć w Porto – ocean

Wiało strasznie, ale nie takie wiatry nam straszne. W końcu Porto leży nad oceanem i grzechem byłoby nie zobaczyć wielkiej wody. Poleżeliśmy na plaży. Posnuliśmy się brzegiem. Poskakaliśmy po wymuskanych przez wody oceanu kamieniach. Najważniejsze, że zobaczyliśmy Castelo de Queijo. Poza tym zjedliśmy przepyszne owoce morza – w moim przypadku. Taki idylliczny dzień.

co warto zobaczyć w Porto co warto zobaczyć w Porto co warto zobaczyć w Porto

Co warto zobaczyć w Porto – dworzec

Z czym Wam się kojarzy przeciętny dworzec kolejowy? Na pewno nie  z tym co zobaczycie w Porto. Tam dworzec to dzieło sztuki samo w sobie. Patrzcie i podziwiajcie.

co warto zobaczyć w Porto co warto zobaczyć w Porto co warto zobaczyć w Porto

Co warto zobaczyć w Porto – Wieża Kleryków

Wieża kleryków to symbol Porto dumnie królujący na większości pocztówek. Nic  w tym dziwnego, bo z wieży można podziwiać piękną panoramę miasta. Wejście na wieżę jest płatne. Wąskie, kręte schody zaprowadzą nas na samą górę, gdzie tylko wystarczy podziwiać miasto. Ale… Ale jest tak cholernie ciasno, że jak masz mojego pecha, to wejdziesz z wycieczką i za nic w świecie się nie po przeciskacie i utkniecie wśród rozwrzeszczanych dzieciaków, a do tego jeszcze odezwie się wasz lęk wysokości. Ogólnie organizacja wpuszczania na wieżę trochę na minus, bo ze względu na panującą tam ciasnotę powinni drugich wpuszczać, jak pierwsi zejdą. Koło wieży jest mały park, w którym można przysiąść na trawie, wypić trunki – tu to legalne, a co niektórzy nie tylko siedzieli na trawce, ale i ją palili 😉 też tutaj to legalne.

co warto zobaczyć w Porto

co warto zobaczyć w Porto co warto zobaczyć w Porto

Wpis ze stolicy Portugalii —> TUTAJ

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
andzia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
andzia
Gość
andzia

pięknie tam jest