Co jeszcze warto zobaczyć na Oahu (Hawaje)?

Co jeszcze warto zobaczyć na Oahu (Hawaje) oprócz pięknych plaż, zielonych lasów tropikalnych, klifów, szlaków trekkingowych i oczywiście słynnego Honolulu? Przede wszystkim Kualoa Ranch, gdzie nagrywano między innymi Jurassic Park i serial Lost, ale także święte miejsce Waimea Valley oraz niesamowity punkt widokowy, gdzie wiecznie jest wietrznie – Pali Lookout.

Co jeszcze warto zobaczyć na Oahu (Hawaje)? Kualoa Ranch

Co jeszcze warto zobaczyć na Oahu (Hawaje)?

Kualoa Ranch

Niesamowite miejsce! Pełne widoków zapierających dech w piersiach i pełne ciekawostek. Ranczo Kualoa robiło za scenerię do niezliczonej ilości filmów, między innymi Jurassic Park czy Kong: Wyspa Czaszki, a także dla seriali, np. Lost / Zagubieni. Nie dziwię się ani trochę, bo zielone wzgórza i zawieszone nad nimi chmury tworzą bajeczny, a zarówno groźny klimat.

Co warto wiedzieć o Kualoa Ranch?


Ranczo podzielone jest na trzy doliny: Ka’a’awa Valley, Kualoa Valley i Hapiku’u Valley. Wstęp jest płatny i do wyboru jest klika opcji zwiedzania. Tutaj możecie sprawdzić aktualne ceny i dostępne sposoby poruszania się po terenie Kualoa —> KLIK. My wybraliśmy przejazd stylowym autobusem. Cały czas towarzyszyła nam przewodniczka i opowiadała historię tego miejsca. Kualoa Ranch to połączenie parku z gospodarstwem. Czyli mamy tereny, na których kręcone są filmy, ale także tereny uprawne, np. plantację bananów czy tereny pod hodowlę zwierząt. Przejazd trwał około 90 minut z dwoma przystankami: pierwszy koło bunkrów, drugi w znanej z Jurassic Park dolinie.

Ranczo zostało kupione za 1300 $ przez dr. Judda od samego króla Kamehameha III. Trzeba przyznać, że zrobił na tym interes życia, bo dziś kręci się tam filmy warte miliony, a drugie miliony przynosi turystyka.

Co jeszcze warto zobaczyć na Oahu (Hawaje)? Kualoa Ranch
Co jeszcze warto zobaczyć na Oahu (Hawaje)? Kualoa Ranch

Waimea Valley

Święte miejsce dla Hawajczyków. Waimea Valley to obszar o znaczeniu religijnym i historycznym.

Co jeszcze warto zobaczyć na Oahu (Hawaje)? Waimea Valley

Co warto wiedzieć o Waimea Valley?

Przede wszystkim warto po dolinie pospacerować z przewodnikiem. Czeka on przy barierkach i w wyznaczonych godzinach oprowadza po dolinie. Opowiada on właśnie o historii tego miejsca, znaczeniu w religii rodzimych mieszkańców, a także o botanicznej stronie Waimea Valley. Dolina przez żyzną ziemię jest miejscem z różnorodną roślinnością. Waimea Valley często „gra” w filmach, a zwłaszcza wodospad, w którym można się nawet kąpać. Podczas naszego pobytu woda w wodospadzie miała dość nieciekawy kolor. Wynikał on z obfitych opadów deszczu krótko przed naszym przyjazdem i osunięciem się błota. Wejście na teren Waimea Valley jest płatne. Tutaj sprawdzicie aktualne ceny —> KLIK.

Co jeszcze warto zobaczyć na Oahu (Hawaje)? Waimea Valley

Pali Lookout

Punkt widokowy, na który nie trzeba wspinać się ani po torach, ani przez lasy tropikalne. Można zaparkować auto i przedreptać kilka kroków, aby zobaczyć panoramę Oahu. Wszystko wydaje się idealnie, jest jednak jedno „ale”…

Co jeszcze warto zobaczyć na Oahu (Hawaje)? Pali Lookout

Co warto wiedzieć o Pali Lookout?

Wieje tam okropnie! Normalnie dosłownie chce urwać głowę. Pali Lookout to takie wiecznie wietrzne miejsce. Wiejące silne wiatry są wizytówką tego miejsca. Często też wiatr spycha nad wzgórza chmury deszczowe, więc warto na punkcie Pali mieć jakieś okrycie. Widziałam też dość ciekawe ostrzeżenie, żeby uważać na pszczoły podczas bardzo silnego wiatru. Jednak najpiękniejsze, co zostaje, to wspomnienie gwiżdżącego wiatru w górach i zapierającego dech w piersiach widoku na bujną zieleń Windward Coast Oahu. Wstęp darmowy, ale parking płatny w parkomacie. Więcej informacji tutaj —> KLIK.

Co warto zobaczyć na Oahu (Hawaje)? O tym już było – plaże i trekking.

Szlaki trekkingowe, o których pisałam tutaj —> Szlaki trekkingowe na Oahu

Plaże, o których pisałam tutaj —> Plaże na Oahu

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Globtroterek
Globtroterek
1 rok temu

Nie byliśmy na Hawajach ale wszystkie te miejsca wydają nam się piękne! Musimy kiedyś pomyśleć nad tym kierunkiem 🙂