Arizona – Horseshoe Bend i Kanion Antylopy, to warto zobaczyć!

Arizona – Horseshoe Bend i Kanion Antylopy, to warto zobaczyć! Dlaczego? Bo to zdecydowanie dwa punkty na mapie, których pominięcie podczas podróży po zachodnim wybrzeżu USA jest po prostu niedopuszczalne. Arizona bezwzględnie wygrywa mój ranking najpiękniejszych stanów w USA. Dobra, przyznaję – za dużo ich nie widziałam, ale spośród tych stanów, które mogę skreślić z bucket list, to zdecydowanie można mu przypiąć łatkę „efekt wow”. Dodam jeszcze, że kiedy stanęłam twarzą w twarz z dziełami Matki Natury,  zwanymi Horseshoe Bend i Kanion Antylopy, i podkreślam, że dosłownie zbierałam szczękę z podłogi, to myślę, że każdy marzący o Road Trip USA od razu wpisze na listę Arizonę, jako stan must see.

Arizona to warto zobaczyć Horseshoe Bend Arizona to warto zobaczyć Kanion Antylopy

 

Arizona – Horseshoe Bend, to warto zobaczyć!

Horseshoe Bend – moim okiem

Do Horseshoe Bend udaliśmy się autem z miasteczka Page. Ze spokojem samochód można zostawić na parkingu, który dodatkowo jest rozbudowywany (kwiecień 2019). Koszt to 10$ za samochód osobowy i 5$ za motocykl. Najlepiej informacje na bieżąco sprawdzać na dedykowanej stronie —> HORSESHOE BEND. Następnie trzeba trochę się przespacerować. Idzie się piaszczysto-żwirową drogą pośród pustynnych roślin, gdzieniegdzie w piachu i czasami trochę pod górkę. Na końcu na płaskim terenie widać już dziurę. Bo dosłownie tak to wygląda. Idziesz i nic, nic i nagle dziura. Podchodzisz do brzegu i tu zaczyna dziać się magia. Zapewniam, widok ten utkwi Wam w pamięci już do końca życia. Brązoworudy odcień ziemi jeszcze bardziej podkreśla zielony odcień rzeki Kolorado. Kawałek błękitnego nieba i mamy obraz idealny.

Arizona to warto zobaczyć Horseshoe Bend

Horseshoe Bend – trochę faktów

Horseshoe Bend (w wolnym tłumaczeniu Podkowa) to miejsce, gdzie rzeka Kolorado płynąca od jeziora Powell zakręca w pięknym Glen Canyon, tworząc właśnie kształt podkowy. Idąc do punktu widokowego należy zaopatrzyć się w wodę, nakrycie głowy, odpowiednie obuwie. Wspomniałam już wyżej, jaką drogą się idzie, ale podkreślę jeszcze dodatkowo, że to pustynne tereny, więc upał daje w kość nawet pomimo niewielkiego spaceru. Może nie jest aż tak uciążliwy, jak w Dolinie Śmierci, ale warto być przygotowanym. Po dojściu do punktu widokowego trzeba mieć jeszcze w zanadrzu rozwagę i zdrowy rozsądek. Szlak prowadzi do krawędzi kanionu. Nie ma zejścia w dół, nie ma też za dużo zabezpieczeń. Spaść można w dół z wysokości ponad 300 metrów! Tylko z jednej strony ustawione są barierki i to chyba od niedawna. Naprawdę rozwaga to podstawa, bo ludzi chcących uwiecznić ten magiczny kanion jest bardzo dużo. Niektórzy są nachalni i nie zwracają uwagi na innych.

Arizona – Kanion Antylopy, to warto zobaczyć!

Kanion Antylopy – moim okiem

O Kanionie Antylopy naczytałam się przed wyjazdem wiele negatywnych rzeczy. Że dużo ludzi, że nie da się zrobić zdjęcia, że światło dobre tylko w południe… Jednak jechałam nastawiona obojętnie. Korzystaliśmy z wycieczki z tego biura —> ANTELOPE CANYON TOUR. Do Kanionu Antylopy można wejść tylko z przewodnikiem, tylko z wykupioną wycieczką. Zwiedzać można Upper Canyon lub Lower. My wybraliśmy Upper. Albo mam szczęście, albo w internecie krążą tylko negatywne opinie. Dlaczego? Jechaliśmy wcześnie rano (8:00), więc z założenia powinno być światło do kitu. Do tego choć grupy małe, to ich ilość bardzo duża, więc powinno być tłoczno.  Co dostałam?

Nasza przewodniczka robiła nam mnóstwo zdjęć, wyłapywała super światło, pokazywała jak się ustawiać, aby zrobić ciekawe ujęcia. Dodatkowo nie pozwoliła, aby ktoś komuś wchodził w kadr. Trzymała wszystko w ryzach i wyszłam z wycieczki po kanionie bardzo zadowolona. Nie było zawsze super światła, ale to, co widziałam, naprawdę mi wystarczyło. Kanion Antylopy jest niezwykły i nie żałuję, że go wybrałam i zobaczyłam.

Arizona to warto zobaczyć Kanion Antylopy

Kanion Antylopy – trochę faktów

Znajduje na terenie Rezerwatu Indian Nawaho i wymaga ich zgody na wjazd. W praktyce oznacza to właśnie wykupienie wycieczki. Dzieli się na Upper (Górny), do którego wchodzi się z pozycji gruntu i nie wymaga wspinaczki oraz Lower (Dolny), gdzie trzeba zejść po drabinach. Powstał poprzez silną erozję piaskowca. Wygładzone ściany powstają poprzez zalewanie obszaru wodą opadową. Na ternie Kanionu występują tzw. powodzie błyskawiczne. W 1997 roku wydarzył się poważny wypadek, gdzie właśnie poprzez powódź zginęło kilkoro turystów. Przeżył tylko przewodnik.

Arizona to warto zobaczyć Kanion Antylopy

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments