Dominikana poza hotelem, czyli jedziemy do Higuey!

Kto mnie zna, to wie, że plaża plażą, palmy palmami, ale nie wytrzymam za długo za murami hotelu i po prostu muszę zobaczyć dany kraj od środka, na co dzień, pobyć chociaż trochę z mieszkańcami. I tak w upalny dzień, pod palmami zaświtał mi pomysł – jedziemy do Higuey! Kojarzycie oczy Kota w butach ze Shreka? Mniej więcej takiej wielkości oczy zrobiła rezydentka na wieść o moim pomyśle. Już miasto jak miasto, ale ja tam chciałam jechać autobusem, nie taxi. Patrzyła na mnie, jakbym chciała co najmniej do Portoryko wpław płynąć. Ale dokonałam tego wyczynu… 


Zajechałam, dotarłam, byłam, zobaczyłam, zwyciężyłam! Podróż poślubna to nie tylko palmy, drinki, plaże. Może mieć zupełnie inne wymiar i oblicze.
Gorąco jak diabli. Normalnie pot leje się litrami. Idziemy ulicą w tym skwarze, co chwilka zaczepiani przez chłopaków na motorach chętnych do podwózki, ale nie korzystamy, bo plan zakładał podejście do autostrady i złapanie autobusu do Higuey. Od drugiego rezydenta (nie patrzył na nas jak na wariatów) dowiedzieliśmy się, że trzeba podejść do owej autostrady, zamachać rączką i już. Proste, prawda? Otóż nic bardziej mylnego! Z hotelu do głównej drogi jakieś 3-4 km. W tym upale i wilgotności to jakby z 13-14. W końcu doszliśmy i pierwsza kłoda pod nogi. Trzeba przejść na drugą stronę. Samochody pędzą jak szalone i my gdzieś pomiędzy nimi na drugą stronę biegniemy. Stoimy w tym upale, ale autobusu jak nie było, tak nie ma. Za to średnio co minuta jakiś motocyklista z ofertą podwózki. Jeden z nich wyjaśnił nam, że tutaj nie złapiemy autobusu do Higuey, a musimy cofnać się jakieś 1,5 km i tam jest taki mały plac pośród domów, nazwijmy to dworzec autobusowy, chociaż uwierzcie, że ponosi mnie teraz wyobraźnia, bo to po prostu pusty plac z busem pośrodku, i stamtąd dotrzemy do Higuey. Dodam, że tłumaczył to po hiszpańsku i albo od gorączki dostałam językowego olśnienia, albo tak obrazowo machał rękoma, że zrozumiałam, o co mu chodzi, nie wiem sama 🙂 No to powrót. Znów trzeba przejść. I pędzą te auta, motorki, i gdzieś w tym bałaganie my, nasza dwójka szaleńców, powoli zaczynam rozumieć rezydentkę. Jestem już zrezygnowana. Staliśmy z dobre pół godziny na nic w pełnym słońcu. Teraz powrót i do końca nawet nie wiem, co nas czeka. Z jednego pasa na drugi, stop na pasie zieleni. Zaczepia nas taksówkarz. Targuje się z nami o cenę. Na środku autostrady! Trąbią wszyscy, jeszcze jedzie policja. Super! A panowie policjanci robią tylko gest buziaka, mówią hola, chica i jadą dalej! Ja już się mandatu spodziewałam za ten bieg po autostradzie i postój na środku autostrady, a dostałam powietrznego buziaka!! Co za kraj! Co za ludzie! Szok!
Udało się w końcu przedostać z powrotem na zwykłą drogę i maszerujemy w poszukiwaniu autobusu. Znów jesteśmy atakowani przez oferty podwózki motocyklowej, ale skutecznie odmawiamy. I docieramy do placu, o którym mówił pan przy autostradzie. Faktycznie stoi tam busik, merengue gra na całą moc głośników, jest tabliczka Higuey. Pytamy kierowcę, po ile bilet i czy na pewno do Higuey. Słyszymy si i cenę 100 peso lub 2,50 $ na osobę. Jedziemy!

Autobus to guagua. Mały bus, w który wchodzi tyle ludzi, ile da radę wejść. Jeden kierowca prowadzi to wesołe cudo, a drugi w czasie jazdy zbiera pieniądze. Hałas niesamowity. Muzyka, telefony, gadanie, tu ktoś śpiewa, tam nawet tańczy. Sam przejazd jest niesamowitą przygodą. Zupełnie czymś innym jak nasze autobusy. Jedziemy około godziny, zbierając machających ludzi po drodze. Nie ma przystanków, nie ma rozkładu jazdy. Mijamy okoliczne wioski. Kolorowe domki z blaszanymi dachami. Zielone wzgórza. Gaje palmowe. Małe rancza. Zdjęcia na pewno nie są najlepszej jakości, robione telefonem z autobusu, ale na pewno są prawdziwe, pokazujące prawdziwe widoki, oblicze Dominikany.

Higuey słynie z bazyliki. Często porównywane jest do Częstochowy właśnie ze względu na ten religijny konspekt. Faktycznie bazylika stanowi centrum miasta, punkt rozpoznawczy. Jan Paweł II podarował koronę na cudowny obraz Matki Boskiej. Samo miasto to… Ja nawet nie wiem, jak to opisać! Plątanina kabli, samochodów, motorów, brak sygnalizacji, przejść dla pieszych, totalny chaos, pełno śmieci, kolorów, muzyki, ludzi!

Autobus zatrzymuje się pod bramą bazyliki i od razu doskakują do nas przewodnicy. Niby licencjonowani, niby z Centrum Turystyki, do dziś nie wiem, czy faktycznie wszystko do końca działające legalnie, ale nie żałuję, że jeden z przewodników z nami po mieście spacerował. Poznajcie Miguela. Miguel z legitymacją na szyi, w koszulce z numerem 17 zaczął gadać i gadać, i gadać… Moje nastawienie było całkowicie na NIE. Pomyślałam, że znów ktoś chce od nas wydębić kasę, a ja chciałam na spokojnie pozwiedzać miasto, ale kiedy w końcu zaczęłam słuchać idącego za nami Miguela, stwierdziłam, że mówi fajnie, do rzeczy, ciekawie. Odkryłam w nim pasję. Pal licho to 15$, które chciał za oprowadzenie po mieście, niech idzie, przynajmniej sobie posłucham i pogadam, dowiem się czegoś ciekawego, odkryję inną Dominikanę. Swojej decyzji nie żałuję ani trochę.

Bazylika moim zdaniem nie powala. Architektonicznie lepiej prezentuje się na zewnątrz. Dość ciekawa budowla. W środku uwagę przykuwa cudowny obraz. Można dotknąć szyby, za którą się znajduje, pomodlić się i poprosić o łaskę. Bazylika znajduje się pośrodku ogrodu palmowego. Jest tam zielono, czysto. Z bazyliki wyruszamy w miasto. Miasto, jakiego jeszcze moje oczy nie widziały. Szczerze, gdyby nie Miguel, chyba bym z pięć razy zginęła pod kołami motocykli, które np. jeździły po… chodniku. Ogólnie jest jedna zasada jazdy: nie ma zasad! Jeżdżą, jak chcą. Trąbią i jadą. Kto większy, szybszy albo odważniejszy, ten pierwszy. Totalny chaos, hałas, kurz i ogrom śmieci. Wszędzie śmieci. Zapytałam Miguela o te wszechobecne odpadki, ale albo źle zrozumiał, albo nie chciał zrozumieć (trash – crash) i zaczął mi o wypadkach opowiadać.

Spacerując po Higuey, wzbudzałam sensację. Chyba większą, niż jakby Beyonce Warszawę przemierzała. Miguel stwierdził, że to przez to, że taka jasna jestem. Nawet opalona na tle przeważnie mulatów, wyglądałam po prostu biało. Do tego jasne włosy i niebieskie oczy wyróżniały się, a po drugie Dominikańczycy, powiedzmy szczerze, są kochliwi i lubią flirtować. Mąż ma urodę, nazwijmy ją włosko – hiszpańską, i przechadzał się niezauważony. Ja za to miałam z tysiąc ofert zakupowych i drugie tyle małżeńskich, ale nie było to dla mnie bardzo uciążliwe. Coś proponowali, odmawiałam, jeśli nie byłam zainteresowana, uśmiechy, parę zdań wymienionych na zasadzie „skąd jesteś”, itp. i do przodu. Rozumiem ich. Są biedni, chcą zarobić. Większość z nich nigdy nigdzie nie była. Uważają, że wszyscy biali są bogaci, trzymają się razem. Widzą w nas dolary, ale nie są też bardzo nachalni, nie obrażają się, jeśli powiesz nie. Ja naprawdę jestem zauroczona, zachwycona, zakochana w mentalności tych ludzi! Ogólnie po powrocie stwierdziłam, że przestaję się stresować, wiecznie martwić i narzekać.
Miguel wyjaśnił, że średnia pensja to około 200$, z czego 100$ pochłaniają opłaty i nie wyżyliby  z rodziną za drugie 100$. Turystyka i napiwki są w dużej mierze głównym źródłem ich życia. Nasz dominikański kumpel nigdzie poza Dominikaną nie był. W sumie nawet za bardzo Higuey nie opuszczał. W mieście znał go chyba każdy. Słuchał moich opowieści o Polsce, Europie z zaciekawieniem. Chciał, żebym mu opowiadała o moich wyjazdach. 

My byliśmy nastawieni na zwiedzanie, więc nie patrzyłam, nie chodziłam po sklepach. Nie orientuję się w cenach w mieście. Zobaczyłam za to bazylikę, potem przespacerowaliśmy się parkiem do najstarszego kościoła, ogólnie po mieście zahaczając np. o bary z muzyką merengue ( 12 w południe, a tam tańczą na całego), a na koniec perełka – targ. Wyobraźcie sobie mieszankę upału, kurzu, wilgotności ponad 80% i dodajcie do tego zapach krwi, surowego mięsa, bo otóż tak, na tym targu znajdziecie od mięsa wiszącego na hakach, leżącego na tekturze, żywe ptaki, po owoce (banany, papaje, gujawy), warzywa (maniok, juka), buty, ubrania, metalowe części, garnki, groch, mydło i powidło. Zdziwienie wzbudził fakt, że w Polsce nie tylko mamy marchew, ale że ona u nas rośnie. Ot, taka ciekawostka dla lokalsów. W klatach perliczki, wybierasz sobie jakiś okaz, łeb ptaka na pieniek, ciach, pach i gotowe. Oczy przecierałam ze zdumienia! Najbardziej przeżywałam to mięso, bo pełno much, temperatura, robią swoje, do tego każdy je łapie, ogląda, no nasz sanepid miałby zawał murowany! Dla białego turysty z zimnej Polski, gdzie dodatkowo wszystko trzyma się w lodówkach, jest to coś niesamowitego i prawdziwie egzotycznego. Targ wywarł na mnie ogromne wrażenie.

Nie czułam się zagrożona, nie czułam się w mieście źle, nie widziałam jakiegoś ogromnego niebezpieczeństwa i naprawdę nie rozumiem rezydentki i jej podejścia, że autobusem to nie, bo jeżdżą jak chcą, bez ładu i składu. To ma swój urok. Ja wyprawę do Higuey wspominam z sentymentem, jako wielką przygodę i odkrycie chociaż cząstki innej Dominikany. 

Informacje praktyczne:
– guagua z Punta Cana do Higuey 2,50$ (100 peso) za osobę w jedną stronę
– wstęp do bazyliki 1$/osoba
– przewodnik oficjalnie 20$/grupa
– toalety przy bazylice bezpłatne, ale pani rozdaje mydło i papier przed wejście do toalety, więc my daliśmy 1$
– litrowe piwo przy samym terminalu 3$
– nie ma przystanków ani rozkładu jazdy autobusów, należy wyjść na główną drogę i machać dłonią góra – dół, nie prawo – lewo, bo kierowca od kiwa uśmiechnie się i pojedzie dalej 🙂

Bardziej rajskie oblicze Dominikany KLIK
Alfabet Dominikany KLIK
Altos de Chavon KLIK

12 komentarzy

 1. To zupełnie inna Dominikana, o której zwykle słyszałam! Ten kurz, chaos i zasada o braku zasad na drodze kojarzy mi się z nepalskim Katmandu. Wow!

  1. Tak, to zupełnie inny obraz, ale nie znaczy gorszy. Czasami niektóre elementy, które totalnie nie pasowałby do Polski, tam leżą jak ulał. Kwestia klimatu, kultury? Jedynie tych śmieci przeboleć nie mogę …

 2. To prawda, ten kraj dzięki Twojemu opisowi wydał się jakoś tak bardziej… autentyczny. Zawsze interesuje mnie ta odsłona – co właściwie kryje się za lazurową wodą, palmami i promowanymi atrakcjami.

 3. I bardzo dobrze, można w ten sposób zobaczyć ciekawe krajobrazy, poznać trochę ludzi, jakieś lokalne zwyczaje, smaki, zapachy… Czuję, że to była fajna wycieczka :)))
  Pozdrawiam!

 4. My też byliśmy na podrózy poślubnej na Dominikanie w tym roku, zwiedziliśmy bardzo dużo miejsc na własną rękę i byliśmy również w Higuey 🙂
  Jest bardzo duża rożnica między życiem w resorcie a życiem poza nim.
  My zwiedzaliśmy wszystko sami w Higuey, bez przewodnika.
  Przewodnicy byli bardzo nachalni, kiedy tylko nas zauważyli. My nie lubimy nachalych ludzi, wiec nawet 10$, które oferowali za swoje usługi nas nie przekonały 🙂
  Nie powiedziałabym, że jest tam bezpiecznie. Tam jest straszna bieda i bardzo nas zdziwiło, że tak blisko Katedry, są takie biedne dzielnice i władze miasta nic z tym nie robią. My spotkaliśmy przemiłą Panią, która za darmo nas oprowadziła po Higuey. Dodam jeszcze, że nie płciliśmy za wejście do Katedry, tylko można było wrzucić symboliczną kwotę.
  My spotkaliśmy dużo miłych ludzi, ale trzeba być ostrożnym na Dominikanie. Jednego dnia spotkaliśmy Amerykanina, który tam sie urodził, wychował i uczył i powiedział nam, że dalej traktują go tam jak obcego. Doradził, żebyśmy byli ostrożni i nie oddalali się za daleko od centrum miasta.
  Polecam Dominkanę, ale uważajcie. Można spotkać miłych ludzi, ale zawsze trzeba mieć na uwadze własne bezpieczeństwo.

  Pozdrawiamy serdecznie,
  Ania i Sebastian

  1. Fakt – przewodnicy uczepili się nas od razu, ale tak jak wspomniałam, akurat z tym rozmawiało mi się bardzo dobrze, więc odżałowałam te $. Bieda jest, co zresztą widać po drodze do samego Higuey i w samym Higuey, i nawet koło resortów. Dominikana to biedny kraj, ale akurat ja spotkałam tylko i wyłącznie miłych, pozytywnych ludzi. Prawda jest też taka, że w każdym miejscu na świecie czai się niebezpieczeństwo i zawsze pamiętam, że strzeżonego Pan Bóg strzeże, a jak do tej pory największe w moim życiu zagrożenie spotkało mnie dosłownie ulicę dalej od mojego domu.

 5. My też byliśmy na podróży poślubnej na Dominikanie w tym roku i też zwiedziliśmy Higuey 🙂
  Wszystko zwiedzaliśmy na własną rekę, bez przewodnika. Przewodnicy byli bardzo nachalni, a my tego nie lubimy :), mimo, że chcieli za swoje usługi 10$. Zwiedziliśmy Bazylikę sami i nie było tam żadnych opłat, za wejście do Bazyliki.
  Bazylika jest piękna, ale już dzielnice poza nią tak nie wyglądają. Spotkaliśmy miłych ludzi i lokalną Panią, która pomogła znaleźć nam dworzec autobusowy. Ważne, nie powiedziałabym, że jest tam bezpiecznie. Zawsze trzeba być ostrożnym.
  My dużo podróżowaliśmy po Dominikanie na własną rekę, bez przewodników. Pewien Amerykanin, który się tam urodził, chodził do szkoły, powiedział nam, że dalej jest traktowany tam jak obcy.
  Dominikańczycy są bardzo życzliwi, ale też spotkaliśmy takich Dominikańczyków, którzy są niemili ( mam na myśli nachalnych przewodników, taksówkarzy, motocyklistów, którzy myślą, że jak masz mnóstwo kasy jako Turysta).
  Czasem miałam wrażenie, że to Turyści sami nauczyli tego niektórych Dominikańczyków, że za wszystko chcą napiwki :). My lubimy dawać napiwki, dla miłych osób, a nie nachalnych,którzy myślą, że im się należy.

  Podróże kształcą 🙂

  Pozdrawiamy,
  Ania i Sebastian

  1. Ja akurat spotykałam samych miłych ludzi, uczynnych, uśmiechniętych, którym miło się dało napiwek, a nawet jak się nie dało to postawy nie zmienili. Zgadzam się, podróże kształcą i to bardzo 🙂

 6. Planuję podróż w tamte strony i zastanawia mnie jedno, słyszałem, że to co pokazuje reklama hotelu, a to co jest w rzeczywistości, to dwie różne bajki. Jak to jest z obiektami turystycznymi na Dominikanie? Jak znaleźć dobry nocleg?

  1. Akurat obiekty Riu mogę polecić. Miały najpiękniejszą plażę. Najbardziej naturalną, z palmami, które wiodły prym i były naturalną osłoną przed słońcem, a nie ze sztucznymi parasolami, daszkami, itp. Leżaki leżały między palmami, komponowały się idealnie, ale nie odbierały tej naturalności. Niektóre hotele niestety co innego pokazywały w katalogu, a co innego było w rzeczywistości. Warto szukać zdjęć i opinii na blogach i np. na TripAdvisor, tam np. odkryłam dzięki zdjęciom gości, że jeden zachwycający hotel w rzeczywistości plażą pochwalić się nie mógł, a mi na tym aspekcie najbardziej zależało.

Dodaj komentarz