Perełka Europy – Słowacja – Spissky Hrad

Kolejna porcja słowackiego dziedzictwa UNESCO: ruiny Spissky’ego Hradu w pełnej okazałości. Poczuj się jak rycerz i zdobywaj ze mną tę twierdzę!


SPISSKY HRAD zabytkowy kompleks zamkowy, kolejne dziedzictwo UNESCO. Usytuowany na górze, widoczny z oddali. Podjeżdżamy na parking i idziemy drogą aż do bram zamkowych. Dojście zajmuje nam trochę, bo po prostu nie da przejść się obojętnie obok takich widoków:

W końcu docieramy. Z murów zamku widać panoramę na pobliskie miejscowości. Miejsce jest tak piękne, że zdjęcia robią się same. Co chwilę można się zachwycać widokami, czy to na polany, czy ruiny wapiennych murów zamkowych kontrastujących z soczystą zielenią traw, czy miasteczka w oddali.

Spissky Hrad pełnił funkcję twierdzy granicznej. Został też przebudowany przez Stefana Zapolsky’ego tak, aby pełnił bardziej funkcję reprezentacyjną. Stąd też sala rycerska, kaplica. Zamek zniszczył pożar, potem upływający czas zamienił go w ruiny, ale za to jakie urzekające i magiczne.

Można wejść na wieżę, jednak schody wąskie i kręte, a na górze niezbyt miła niespodzianka: pełno, wprost ogrom, chmary much (widoczne na 2 zdjęciu).

Osobiście zachwyciłam się Zamkiem Spiskim. Jest piękny. W ogóle nie dziwę się, że przyciąga tłumy turystów. Spotkało się nie tylko Słowaków i Czechów, ale też Polaków, Anglików, Niemców, Japończyków. Szczerze przyznam, że to jeden z najpiękniejszych zabytków jaki widziałam. Jeśli tylko będzie taka możliwość, koniecznie się tam wybierzcie. Słowacja jest piękna! 

Informacje praktyczne:
– parking darmowy, natomiast wejście na zamek 4 EUR/ osoba dorosła.

6 komentarzy

Dodaj komentarz